Jak i ile można zarobić kreując okazje na rynku pierwotnym?

W 64. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli i Patryk Sołtysiak – CEO Flip Na Pierwotnym, rozmawiają o flipowaniu mieszkań. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Patryk Sołtysiak o rynku pierwotnym w Krakowie

Ilość inwestycji w Krakowie znacząco maleje. Popyt w tym mieście jest ogromny – podobnie, jak w innych największych miastach, w szczególności w Warszawie. W efekcie, bardzo trudno konsumentom obecnie znaleźć tam nieruchomości na rynku pierwotnym odpowiadające ich oczekiwaniom.

Doświadczenie Patryka Sołtysiaka w nieruchomościach

Patryk Sołtysiak swoją przygodę na rynku nieruchomości zaczął od rynku wtórnego, gdzie nabywał on mieszkania w blokach z wielkiej płyty do remontu, podnosił ich wartość poprzez wykończenie i sprzedawał.

Następnie zaczął on układać plany inwestycyjne dla innych inwestorów obracających mieszkaniami na rynku wtórnym. Później zobaczył on, że na rynku pierwotnym skalowanie biznesu ma znacznie wyższą efektywność. Tak powstał Flip Na Pierwotnym.

Projekt ten, polegający na nabywaniu mieszkań na rynku pierwotnym w całej Polsce, jest kontynuowany do dziś.

Na czym polega flipowanie na rynku pierwotnym?

Flipowanie na rynku pierwotnym może działać w dwóch schematach. Pierwszy polega na wykańczaniu mieszkań na rynku pierwotnym i sprzedawaniu ich z zyskiem. Rozpęd rynku pierwotnego sprawił jednak, że flipperzy na rynku pierwotnym mogą nawet sprzedawać mieszkania w stanie deweloperskim.

System ten polega na tym, że flipperzy nabywają mieszkanie na etapie dziury w ziemi po dużo niższej cenie niż wynosi aktualna rynkowa – ustalając przy tym odpowiedni harmonogram płatności z deweloperem – następnie czekają aż budynek powstanie i sprzedają go, gdy powstanie – lub w niektórych sytuacjach, jeszcze nawet w trakcie budowy.

O ile taniej Patryk Sołtysiak kupuje mieszkania w porównaniu z przeciętnym Kowalskim z ulicy?

Rekordowym wynikiem Patryka Sołtysiaka było zarobienie za pomocą flipowania na rynku pierwotnym nawet 600 tysięcy złotych na lokalu. Była to unikatowa inwestycja na rynku trójmiejskim.

Z kolei, na typowym mieszkaniu na warszawskiej Białołęce Patryk Sołtysiak jest w stanie kupować mieszkania na rynku pierwotnym za kwotę o ponad 20% niższą od wartości rynkowej.

Czy 8% VAT od zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym stanowi problem?

To zależy. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim podatek VAT zawsze trzeba zapłacić. VAT od zysku bilansuje się natomiast w momencie, w którym Patryk Sołtysiak wykańcza taki lokal, gdyż otrzymuje on faktury kosztowe – również z podatkiem VAT.

Patryk Sołtysiak o cesji umów na rynku pierwotnym nieruchomości

Na rynku nieruchomości pojawił się zakaz cesji umów na rynku pierwotnym nieruchomości. Będzie on w 100% obowiązywał już od 1 lipca. Zdaniem Patryka Sołtysiaka zakaz ten ma na celu ukrócenie zakupów spekulacyjnych przez osoby prywatne, błędnie rozliczające się z urzędem skarbowym.

W którą stronę zmierzają ceny mieszkań?

Zdaniem Patryka Sołtysiaka na rynku nieruchomości w największych polskich miastach jesteśmy coraz bliżej sufitu cenowego. Ekspert uważa, że ceny mieszkań w największych ośrodkach będą rosły maksymalnie jeszcze przez 1-2 lata.

Jednocześnie, na znaczeniu bardzo mocno zyskiwać zaczną miejscowości satelitarne, czyli małe miasta położone na przedmieściach dużych aglomeracji.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...