Jak golf uczy podejmowania decyzji w biznesie? | Fairway to Hell

Golf – znudzone grupy bogatych emerytów przemieszczające się niespiesznie po zielonym trawniku? Nic bardziej mylnego. To ekscytujący i wymagający sport, który łączy ludzi różnych pokoleń i profesji, uczy strategii, panowania nad emocjami, pokory i relacji ze sobą i innymi. Pomaga w biznesie i otwiera wiele możliwości inwestycyjnych.

Część pola golfowego z krótko przyciętą trawą to fairway. Czasem jest to fairway to heaven, a czasem “Fairway to Hell”. Ważne, jak sobie radzimy z różnymi wydarzeniami po drodze. Tak jak w życiu.

W 17. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Fairway to Hell”, gościem redaktora Telewizji Biznesowej, Roberta Morenia, jest Marek Michałowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Budimex S.A. i Prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak Marek Michałowski trafił do golfa?

Marek Michałowski trafił do golfa przez przypadek, gdy ta dyscyplina w Polsce dopiero raczkowała. Miało to miejsce w 1997 roku. Marek Michałowski pojechał wtedy do Anglii, aby podszkolić się z tego języka. Jego nauczyciel angielskiego zaczął wtedy go również uczyć golfa. Sport ten bardzo szybko mu się spodobał.

Czy golf może być dobrym sportem dla młodych ludzi?

Marek Michałowski zwrócił uwagę, że “młodzi kochają współzawodnictwo. Z tego powodu golf zdecydowanie może ich wciągnąć – zwłaszcza, jeśli nauczyli się grać wcześniej, niż ich rówieśnicy, wtedy mają przewagę już na samym początku”.

Marek Michałowski jest przy tym zdania, że golf to sport dla ludzi w każdym wieku i z całą pewnością będzie on w Polsce zyskiwać na popularności. Jego największą wadą jest natomiast czasochłonność.

Co wyróżnia golf na tle innych sportów?

Marek Michałowski zaznaczył, że “golf to cały czas walka – z samym sobą, polem i warunkami atmosferycznymi. Wszystko to wytwarza gigantyczną adrenalinę i cechuje się niepowtarzalną atmosferą”.

Czego uczy golf?

Marek Michałowski oznajmił, że “golf uczy pokory, opanowania i podejmowania prawidłowych decyzji poprzez ważenie ryzyka. W tym sporcie trzeba bowiem właściwie oceniać swoje możliwości oraz warunki, które panują wokół nas, i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Te cechy ogromnie przydają się również w biznesie”.

Jak wyglądał golf na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio?

Marek Michałowski poinformował, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio miały miejsce tuż po pandemii COVID-19, dlatego zawody odbywały się bez udziału publiczności. Dla zawodników było to osobliwe, nienaturalne doświadczenie, ponieważ na ogromnym polu byli tylko gracze, trenerzy, działacze i służby porządkowe.

Dlaczego golf w Polsce nie jest tak popularny, jak w Czechach?

Marek Michałowski wskazał, że “w Czechach masowo gra się w golfa już od wielu lat. Ponadto, w przeciwieństwie do Polski, jest to bardzo usportowiony naród, jeden z najaktywniejszych w Europie”.

Co zrobić, aby golf w Polsce szybciej się rozwijał?

Marek Michałowski oświadczył, że “golf w Polsce bardzo ładnie się rozwija. Co prawda potrzebujemy kolejnych pól, ale muszą one powstawać w dwóch rodzajach – komunalnych i prywatnych. Tych pierwszych w naszym kraju nadal bowiem zdecydowanie brakuje”.

Czym różni się golf od brydża?

Marek Michałowski podkreślił, że “w brydżu głowa pracuje jak komputer. To bardzo wymagający umysłowo sport. Niestety jednak gra się w niego na siedząco. Golf to natomiast sport bardzo fizyczny, rozwijający ciało, poprawiający kondycję fizyczną”.

Czy Polska może stać się celem turystyki golfowej?

Marek Michałowski wskazał, że “najwięcej pól golfowych w Polsce powstaje na wybrzeżu, ponieważ to właśnie ten region jest często celem golfistów ze Szwecji, Norwegii i Finlandii”.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...