Golf – znudzone grupy bogatych emerytów przemieszczające się niespiesznie po zielonym trawniku? Nic bardziej mylnego. To ekscytujący i wymagający sport, który łączy ludzi różnych pokoleń i profesji, uczy strategii, panowania nad emocjami, pokory i relacji ze sobą i innymi. Pomaga w biznesie i otwiera wiele możliwości inwestycyjnych.
Część pola golfowego z krótko przyciętą trawą to fairway. Czasem jest to fairway to heaven, a czasem “Fairway to Hell”. Ważne, jak sobie radzimy z różnymi wydarzeniami po drodze. Tak jak w życiu.
W dziesiątym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Fairway to Hell”, Robert Moreń, redaktor Telewizji Biznesowej, rozmawia z Arturem Wizą – Wiceprezesem Zarządu Asseco Poland SA. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Kiedy zaczęła się przygoda Artura Wizy z golfem?
Artur Wiza zaczął grać w golfa już w latach 2003-2004. Zdarzały się jednak lata, gdy musiał skupić się on na biznesie i nie był w stanie grać w golfa tyle, ile wcześniej. Wtedy jego handicap się zatrzymał. W ostatnim roku Artur Wiza dużo grał jednak w golfa z synem, brał udział w turniejach i osiągał w tym sporcie sukcesy.
Jak Artur Wiza wygrał na światowe finały golfa w parach w Omanie?
Artur Wiza oznajmił, że wziął z synem udział w turnieju na swoim ulubionym polu golfowym. W turnieju tym brało się udział w parach. Artur Wiza w ogóle nie sprawdził jakie w tym turnieju są nagrody. Początek gry kompletnie im nie wychodził, ale z każdym dołkiem szło im coraz lepiej.
Ostatecznie udało im się ostatecznie wygrać ten turniej i finalnie czekało ich zaskoczenie – nagrodą był wyjazd na światowe finały do Omanu. Na tym turnieju mieliśmy 36 par golfistów z wielu różnych krajów, praktycznie ze wszystkich kontynentów.
Artur Wiza z synem reprezentowali Polskę w tym turnieju. Poziom był niesamowicie wysoki, a pole – ekstremalnie trudne. Ostatecznie Artur Wiza z synem zajęli dziewiąte miejsce na 17 w swojej grupie.
Jaki jest problem golfa w Polsce?
Artur Wiza zwrócił uwagę, iż “w Polsce panuje przeświadczenie, że golf jest sportem elitarnym, tylko dla bogaczy. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Pojedyncza runda w weekend jest oczywiście bardzo kosztowna, ale roczne członkostwo w klubie golfowym, przy regularnej grze, okazuje się znacznie mniej kosztowna, niż gra w tenisa”.
Czy golf pomaga w karierze?
Artur Wiza zaznaczył, że “golf absolutnie nie przeszkadza w pracy. Potrafi on natomiast pomagać w budowaniu relacji z klientami, zwłaszcza za granicą w sektorze informatycznym”.
Czy pracownicy Asseco grają w golfa?
Artur Wiza stwierdził, że “golf wciąż nie cieszy się zainteresowaniem wśród większości pracowników Asseco”.
Jak gra w golfa wpływa na Artura Wizę?
Artur Wiza oświadczył, że golf jest dla niego niesamowitym sposobem na odpoczynek i relaks. Dzięki zagraniu rundy w golfa czuje się on, jakby miał dwa lub trzy dni urlopu. Sport ten stanowi dla niego regenerację od bardzo dynamicznej pracy i dużej ilości czasu spędzanego przy komputerze, przy różnych projektach.
Gra w golfa na świeżym powietrzu pozwala bowiem na całkowite wyłączenie się z myślenia o pracy – w innym przypadku bowiem gra będzie wychodzić fatalnie.
Czy na golfie można się zmęczyć?
Artur Wiza wskazał, że golf to bardzo wyczerpujący sport. Wymaga on odpowiedniego przygotowania fizycznego – odpowiednich ćwiczeń i wielu kilometrów chodzenia. Golf jest zatem ogromnie męczący, zapewnia on sporą dawkę ruchu i wysiłku.
Jakie są plany Artura Wizy na przyszły sezon?
Artur Wiza liczy, że w przyszłym sezonie do gry w golfa po kontuzji powróci również jego żona. Ponadto, zamierza on odwiedzić kilka pól golfowych w Polsce i w Czechach, których jeszcze nie widział, a także brać udział w turniejach.
Co można zrobić, aby golf w Polsce zyskał na popularności?
Artur Wiza oznajmił, że “w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jak zachęcić właścicieli, którzy mają ziemię i pieniądze, aby zainwestowali w pola golfowe. Warto byłoby im dać na to szansę – na przykład za pomocą obniżenia podatków na zmianę tej ziemi w pole golfowe”.