Jak fundusze VC inwestują w startupy?

Akces POINT to emitowana na antenie Telewizji Biznesowej nowa edukacyjna formuła telewizyjnego panelu eksperckiego, którego celem jest pomoc startupom w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowania, w celu komercjalizacji ich innowacyjnych projektów.

Tematem serii wywiadów, Akces POINT jest finansowanie polskich startupów poprzez akcelerację, granty, finansowanie dłużne, inwestycje anielskie, inwestycje funduszowe, venture building i crowdfunding.

W piątym odcinku programu Adam Iwan i Anna Jurgaś z Akces NCBR oraz ich goście: Anna Wnuk – dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych i Filip Sobel – CEO Staffly, rozmawiają o inwestycjach venture capital i private equity w startupy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jaka jest różnica między funduszami venture capital a private equity?

Fundusze venture capital poszukują niezwykle obiecujących projektów, które zapewnią szybki wzrost i mogą zapewnić duży wzrost na zainwestowanym kapitale – przy bardzo wysokim poziomie ryzyka. Z reguły fundusze venture capital inwestują w innowacyjne projekty, które charakteryzują się dużym wpływem społecznym.

Fundusze private equity pojawiają się zaś na późniejszym etapie, gdy rozwój spółki się już stabilizuje. Mowa tutaj więc o niższym poziomie ryzyka, ale i o niższym potencjalnym wzroście z inwestycji.

Jak wygląda proces pozyskiwania kapitału z funduszu venture capital?

W pierwszej kolejności startupy dokonują researchu – wyszukują one funduszy venture capital, które mogą być potencjalnie zainteresowane inwestycją. Następnie zaczynają się one kontaktować z tymi funduszami VC. Zainteresowane fundusze proponują zaś spotkanie, po którym mogą one zdecydować się na inwestycję.

Jak fundusze venture capital inwestują w startupy?

Fundusze venture capital poszukują dziś najlepszych startupów na konferencjach i angażują się w mentoring w programach akceleracyjnych. Ogromny nacisk kładą one na networking i sourcing.

Skąd pozyskać kapitał na własny startup?

W pierwszej kolejności warto wziąć udział w programie akceleracyjnym lub inkubatorze przedsiębiorczości, gdyż takie inicjatywy uczą, jak uniknąć wielu podstawowych błędów, gdy poszukujemy finansowania.

Jak fundusze VC wybierają startupy?

Fundusze venture capital z reguły zwracają uwagę na referencje – w postaci innego funduszu VC lub anioła biznesu. Ponadto, founderzy startupów powinni pojawiać się na różnych konferencjach, a także prezentować swój projekt w taki sposób, aby w ciągu kilka minut skutecznie zainteresował on fundusz venture capital.

Jak skutecznie przygotować pitch deck?

Dobry pitch deck musi prezentować zalety zespołu, który stoi za startupem. Nie powinno dochodzić zaś do zagłębiania się w stronę techniczną produktu. Bardzo istotny jest także sam poziom prezencji foundera. Musi on świetnie radzić sobie z wystąpieniami publicznymi i doskonale posługiwać się językiem angielskim.

Jakie są główne bariery przy pozyskaniu inwestora?

Główne bariery przy pozyskaniu inwestora to: brak znajomości rynku, na który chce się wejść; niedokładne określenie problemu, który chcemy rozwiązać; brak doświadczenia; brak relacji z potencjalnymi klientami i inwestorami; oraz działanie zgodne ze stereotypami, które funkcjonują w danej branży.

Jak fundusze VC wychodzą z inwestycji w startupy?

Najpopularniejszą metodą wyjścia z inwestycji w startup przez fundusz venture capital, jest kolejna runda finansowania startupu – kiedy to w projekt inwestuje fundusz private equity. Inne metody to wejście spółki na giełdę lub jej sprzedaż inwestorowi strategicznemu.

Jakie są zalety finansowania venture capital?

Zdaniem Anny Wnuk, każdy startup, który chce szybko urosnąć i skalować się, pozyskując przy tym największych klientów korporacyjnych, powinien starać się pozyskać finansowanie od funduszu venture capital.

Jest to bowiem kapitał, za który founder nie odpowiada osobiście, otrzymuje go w zamian za udziały w spółce. Na dodatek fundusze venture capital kładą nacisk na to, by startup dbał o social impact, corporate governance czy różnorodność. Fundusze VC sprawiają zatem, że potencjał startupu znacząco wzrasta.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...