Albert “Longterm” Rokicki, założyciel Longterm.pl, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, omawia bieżące wydarzenia i prezentuje prognozy dla rynków finansowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
WIG bije rekordy – co się dzieje na GPW?
Albert “Longterm” Rokicki zaznaczył, że “na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie doszło dopiero do odrobienia strat z głębokiej korekty trwającej od maja 2024 roku. Rynek już jednak przetrawił zapowiedzi i działania Donalda Trumpa, dzięki czemu teraz indeks WIG zmierza już w kierunku psychologicznej bariery 100 tysięcy punktów”.
Czy polska giełda wchodzi w nową hossę?
Albert “Longterm” Rokicki jest zdania, że “ubiegłoroczną korektę można nawet nazwać mini bessą, ponieważ indeks WIG20 spadł nawet o 20%. Teraz natomiast mamy wszystkie przesłanki ku temu, aby hossa wróciła na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.
Co więcej, ostatnie działania premiera Donalda Tuska – choćby te dotyczące deregulacji we współpracy z Rafałem Brzoską oraz ogromnych wydatków inwestycyjnych – zwiastują dobry sentyment wobec polskiej giełdy, która już w tym momencie (uwzględniając denominację w euro) jest zdecydowanym światowym liderem w 2025 roku.
Trump wprowadza cła na stal i aluminium
Albert “Longterm” Rokicki wskazał, że “już podczas swojej pierwszej kadencji Donald Trump nałożył cła na stal i aluminium – i to nawet na sąsiadów Stanów Zjednoczonych. Później jednak prezydent USA zdecydował się je zdjąć”.
Z tego powodu obecnie rynek podchodzi do wprowadzanych przez Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium, jak do tymczasowego zjawiska, który należy raczej traktować jako narzędzie negocjacyjne.
Co więcej, prezydent USA przedstawia już zapowiadane cła na Kanadę i Meksyk jako ochronę przed głównymi rywalami Stanów Zjednoczonych, jakimi są Chiny i Rosja, które wykorzystują kanadyjskie i meksykańskie firmy jako pośredników. Nie jest to zatem próba bezpośredniego uderzenia w swoich sojuszników.
Czy Trump pozwoli Japończykom przejąć US Steel?
Albert “Longterm” Rokicki oznajmił, iż zdziwiłby się, gdyby Donald Trump zgodził się na przyjęcie US Steel przez Japończyków, ze względu na jego poglądy.
Okazuje się jednak, że według agencji Bloomberg prezydent USA rozważa wyrażenie zgody na zainwestowanie w US Steel przez japońskie Nippon Steel – pod warunkiem, że duża część tej firmy pozostanie w rękach amerykańskich.
Prognozy dla złota
Albert “Longterm” Rokicki podkreślił, że “rekordowy kurs złota jest pokłosiem nałożenia sankcji na Iran, wojny na Ukrainie (i nałożenia sankcji na Rosję) oraz aktualnej polityki Donalda Trumpa. Takie kraje, jak Iran czy Rosja muszą bowiem lokować swoje rezerwy w złocie, a nie we własnej walucie, ani aktywach krajów zachodu”.
Ponadto, złoto stanowi zabezpieczenie przed inflacją oraz ewentualne długoterminowe osłabienie się dolara amerykańskiego. W rezultacie, Albert “Longterm” Rokicki uważa, że “złoto obecnie nadal znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, co odzwierciedla brak zaufania inwestorów do pieniądza”.
Czy pokój na Ukrainie uratuje polską giełdę?
Albert “Longterm” Rokicki stwierdził, że “już same rozmowy pokojowe na Ukrainie bardzo pomogłyby Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Mało tego, duża część tegorocznego rajdu wzrostowego już była spowodowana oczekiwaniami, że pertraktacje pokojowe na Ukrainie się rozpoczną”.
Albert “Longterm” Rokicki nie sądzi jednak, że zawieszenie broni nastąpi już w tym roku. Rozmowy pokojowe najprawdopodobniej będą złożone i długotrwałe, co oznacza, że na trwały rozejm będzie trzeba trochę poczekać.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już teraz dyskontuje wszelkie informacje dotyczące rozmów pokojowych.
Czy Chiny zdominują rynek sztucznej inteligencji?
Albert “Longterm” Rokicki ocenił, że “DeepSeek to prawdziwy game changer, a zarazem tylko pierwsza jaskółka w sektorze sztucznej inteligencji. Już niebawem może bowiem pojawić się 100 kolejnych modeli AI – zarówno z Chin, jak i z innych krajów, w tym nawet z Polski”.
Co więcej, rynek, zdaniem Alberta Rokickiego, dojrzewa już do refleksji, że AI to coś, co trzeba będzie mieć, ale technologia ta nie będzie generatorem gigantycznych przychodów. Sztuczna inteligencja będzie stanowiła coś na wzór biznesu lotniczego, który oczywiście zmienił świat, ale mało kto na nim zarobił.