Jak 7 spółek kontroluje około 30% indeksu S&P 500?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak mniejszościowi akcjonariusze na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czy dominacja “Siedmiu wspaniałych” na Wall Street. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Drobni inwestorzy z GPW prężą muskuły

Akcjonariusze mniejszościowi chcą w ostatnim czasie wpłynąć na fundusze, które posiadają krótkie pozycje na walorach JSW. Ich celem jest short squeeze podobny do tego, jaki miał miejsce na notowanej na Wall Street spółce GameStop w 2021 roku.

Z kolei w przypadku spółki Brand24, akcjonariusze mniejszościowi posiadający łącznie 7% udziału w spółce oczekują wyższej ceny w wezwaniu na akcje lub pozostawienia spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Największa sieć sklepów spożywczych w Chorwacji planuje debiut na GPW

Fundusz Enterprise Investors zamierza wprowadzić na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie największą sieć sklepów spożywczych w Chorwacji – Studenac. Warto dodać, że ten sam fundusz w 2017 roku wprowadził na GPW Dino Polska.

Jak “Siedmiu wspaniałych” zdominowało indeks S&P 500?

Niemal 30% kapitalizacji indeksu S&P 500 stanowi obecnie siedem spółek: NVIDIA, Microsoft, Alphabet (właściciel Google), Meta, Tesla, Apple i Amazon. Co ciekawe, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych udział IBM w tym indeksie stanowił nawet 6,4%. Dla porównania, dziś udział największej spółki – Apple, stanowi 5,8%.

Warto też zauważyć, że w latach 1995-2000 udział siedmiu największych wtedy spółek w stopie zwrotu S&P 500 wynosił średnio 25%. Z kolei w latach 2019-2024 udział siedmiu największych firm wyniósł aż 49%. Co więcej, jeżeli w tych okresach weźmiemy pod uwagę 100 największych firm, udział ten wyniesie odpowiednio 83% i 89%.

Co ciekawe, od 2021 roku 11 największych spółek na rynku europejskim zapewnia taką samą stopę zwrotu, co “Siedmiu wspaniałych” na Wall Street, przy zmienności mniejszej o połowie i wycenie stanowiącej ⅔ wyceny tej siódemki.

W skład tej jedenastki wchodzą: GSK (dawniej znana jako GlaxoSmithKline), Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oreal, LVMH, AstraZeneca, SAP i Sanofi.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....