Iran i Izrael vs rynki – drastyczny wzrost cen ropy jest nieunikniony?

Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Mariusz Jagodziński, Członek zarządu Mount TFI. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Jak atak Iranu na Izrael wpływa na rynki finansowe?

Mariusz Jagodziński zaznaczył, że dalsza eskalacja konfliktu Iranu z Izraelem może przełożyć się gospodarczo na cały świat. Ekspert zauważył również, że przez ostatnie pół roku konflikt na Bliskim Wschodzie eskalował coraz bardziej i niestety na ten moment nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać.

Mariusz Jagodziński podkreślił jednak, że atak Iranu na Izrael spowodował pierwsze prawdziwe dotarcie do czerwonej linii. W efekcie, teraz wszystko jest w rękach Izraela. Jeśli jego odpowiedź na atak Iranu będzie stonowana, to dojdzie do pierwszego kroku ku deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, co rynki finansowe przyjmą pozytywnie.

Jeżeli jednak dojdzie do ostrej odpowiedzi Izraela, to rynki finansowe z całą pewnością zareagują dotkliwymi spadkami. Na ten moment jednak na rynkach rozgrywany jest scenariusz deeskalacyjny.

Czy atak Iranu na Izrael przyczynił się do spadku cen akcji w USA?

Warto zaznaczyć, że na amerykańskim rynku akcji przez ostatnie dwa tygodnie rozgrywana była korekta. Atak Iranu na Izrael dolał więc tylko oliwy do ognia i spowodował pewien wzrost skali spadków, lecz to nie on był odpowiedzialny za ostatnią przecenę.

Czy atak Iranu na Izrael oznacza nieuchronny wzrost cen ropy?

Mariusz Jagodziński wyjaśnił, że dalsza eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie doprowadziłaby do gigantycznego problemu gospodarczego, głębokiej korekty na światowych rynkach akcji i gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej.

Czy Izrael odpowie na irański atak?

Mariusz Jagodziński jest zdania, że Izrael ma świadomość, iż dalsza eskalacja konfliktu nie będzie dla niego korzystna, dlatego deeskalacja oraz nieformalny pokój między Izraelem i Iranem to obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Jaka będzie reakcja rynków, jeśli Izrael nie odpowie na atak Iranu?

Mariusz Jagodziński stwierdził, że jeśli Izrael nie odpowie na atak Iranu, powinno dojść do zakończenia korekty na amerykańskim rynku akcji. Co więcej, na giełdzie powinien pojawić się umiarkowany optymizm, a uwaga inwestorów prawdopodobnie przeniesie się na publikacje wyników finansowych.

Co istotne, według Mariusza Jagodzińskiego największe spółki powinny zaprezentować naprawdę dobre wyniki finansowe, gdyż ostatnie odczyty z gospodarki Stanów Zjednoczonych przewyższyły oczekiwania, co jest korzystnym środowiskiem dla firm.

Jednocześnie, rynek ropy naftowej powinien wrócić do tendencji do tendencji spadkowej, co dodatkowo zaowocuje obniżeniem inflacji. W efekcie, zdaniem Mariusza Jagodzińskiego już wkrótce możemy wrócić do sytuacji z początku 2024 roku, kiedy to amerykańskie indeksy praktycznie każdego dnia ustanawiały historyczne szczyty.

Kiedy FED obniży stopy procentowe w USA?

Mariusz Jagodziński spodziewa się, że Rezerwa Federalna USA w tym roku obniży stopy procentowe, lecz niekoniecznie może dojść do tego już w czerwcu, tylko dopiero w drugim półroczu 2024.

Kiedy Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe?

Europejski Bank Centralny ewidentnie dąży do jak najszybszego stóp procentowych. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, gospodarka europejska tak mocno hamuje, że dalsze zaciskanie pasa doprowadzi do poważnej recesji w strefie euro – zwłaszcza w Niemczech. Po drugie, inflacja w Europie jest już bardzo niska.

W efekcie, zdaniem Mariusza Jagodzińskiego Europejski Bank Centralny może obniżyć stopy procentowe nawet szybciej, niż zakłada dziś większość analityków.

Czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe w tym roku?

Mariusz Jagodziński spodziewa się, że jeśli inflacja w drugim półroczu okaże się ostatecznie niższa od pierwotnych prognoz ekonomistów, to w ostatnim kwartale Rada Polityki Pieniężnej zacznie zapowiadać pierwsze obniżki stóp procentowych.

Do faktycznej obniżki w tym roku według Mariusza Jagodzińskiego ostatecznie jednak nie dojdzie, co przy zrealizowaniu się powyższego scenariusza byłoby jednoznacznym błędem.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...