Inwestowanie pasywne pozwala kupić i zapomnieć – Okiem EKSPERTA

Hubert Świerczewski “Pankracy”, podczas Warsaw Passive Investment Conference, omawia próg wejścia w inwestowanie pasywne. Czy można zacząć od 100 złotych miesięcznie? Jakie są preferencje młodych inwestorów? Czy inwestowanie pasywne to zajęcie dla każdego? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy młodzi chcą tylko inwestować szybko i z dużym zwrotem?

Hubert Świerczewski uważa, że to zależy. Jest bardzo duża grupa osób skuszona perspektywą szybkiego zysku – szczególnie na rynku kryptowalut. Nie powinno to dziwić, ponieważ kiedy jesteśmy młodzi, mamy jeszcze czas na popełnianie błędów i ponoszenie strat na ryzykownych aktywach, gdyż możemy je odrobić w przyszłości.

Wśród młodych znajdziemy jednak również grupę osób, która woli inwestować pasywnie, skupia się na zwiększaniu zarobków i swoich kompetencji. Zamiast kierować się ku bardzo ryzykownym inwestycjom, decydują się oni właśnie w ten sposób budować swój majątek.

Jakie są zalety inwestowania pasywnego?

Hubert Świerczewski wyjaśnił, że inwestowanie pasywne jest bezpieczniejsze niż aktywne, nie angażuje nas mentalnie, a na dodatek zajmuje mniej czasu. Stosując tę metodę inwestycyjną możemy bazować na zasadzie “kup i zapomnij”.

Jaka jest świadomość młodych ludzi na temat ETF?

Hubert Świerczewski zaznaczył, że dla młodych ludzi w Polsce fundusze ETF cały czas są postrzegane jako nowość. Świadomość młodych ludzi na temat tego instrumentu inwestycyjnego jest zatem wciąż dosyć niska, lecz systematycznie rośnie z roku na rok, podobnie jak udział ETF-ów na rynku kapitałowym.

Jaki jest próg wejścia w inwestycje?

Hubert Świerczewski ocenił, że “w przypadku inwestowania pasywnego praktycznie nie ma żadnego progu wejścia – można inwestować już za 100 złotych miesięcznie”.

Co więcej, należy zwrócić uwagę, że inwestowanie pasywne nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a na dodatek nie zajmuje dużo czasu – wystarczy wybrać fundusz ETF zapewniający ekspozycję na globalne rynki, a następnie co miesiąc dokupować kolejne jednostki.

Z tego powodu, im wcześniej zaczniemy inwestować pasywnie, tym lepiej – potencjalna stopa zwrotu z inwestycji rośnie bowiem wraz z jej horyzontem. Nie zmienia to faktu, że warto inwestować w fundusze ETF niezależnie od wieku – choćby po to, aby ograniczyć negatywny wpływ inflacji na nasz portfel.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...