Inwestorzy nie wierzą Fed! Nasdaq i S&P 500 na nowych ATH

W 20. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Analiza indeksu S&P 500

Arkadiusz Jóźwiak stwierdził, że “wzrosty na amerykańskim rynku akcji odzwierciedlają optymizm inwestorów. Zdaje się, że nie do końca wierzą oni w zapewnienia Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która jest coraz bardziej sceptycznie nastawiona do obniżek stóp procentowych”.

Okazuje się bowiem, że na ten moment członkowie Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej USA uważają, iż powinno dojść do jednej obniżki stóp procentowych w 2024 roku i czterech kolejnych w 2025 – po jednej na kwartał, o 25 punktów bazowych każda.

Kiedy Fed obiecuje obniżyć stopy procentowe w USA?

W ocenie inwestorów Rezerwa Federalna zdecyduje się jednak jeszcze przed końcem tego roku dwukrotnie obniżyć stopy procentowe. Pierwszej obniżki oczekują oni 18 września.

Druga obniżka ma zaś, według inwestorów, nastąpić w połowie grudnia. Jest ona jednak mniej prawdopodobna. Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył przy tym, iż “to czy zostanie ona ogłoszona w grudniu w dużej mierze zależne będzie od napływających danych dotyczących rynku pracy i inflacji konsumenckiej”.

Analiza indeksu NASDAQ 100

Indeks NASDAQ 100 nadal znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. W efekcie, w opinii Arkadiusza Jóźwiaka, “nawet jeśli w najbliższym czasie pojawią się jakieś spadki, to należy patrzeć na nie jako na ruchy korekcyjne, po których indeks mógłby powrócić na ścieżkę wzrostów”.

Analiza kursu Bitcoina

W ostatnim czasie Bitcoin doświadczył poważnego spadku. W efekcie, kurs tej kryptowaluty osunął się z poziomu niemal 72 000 dolarów osunął się do nieco ponad 62 000 USD.

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił też uwagę, że “pokonane zostało techniczne wsparcie znajdujące się w okolicy 64 000 dolarów. Jeżeli ten rajd spadkowy nadal będzie kontynuowany, będzie można oczekiwać zejścia do pułapu wsparcia zlokalizowanego na poziomie 60 800 USD lub nawet do bariery na poziomie 57 000”.

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił przy tym, że “katalizatorem dla odbicia wzrostowego na rynku kryptowalut mogą okazać się kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. Poznamy je jednak dopiero w lipcu. Końcówka czerwca zapowiada się więc dość pesymistycznie, spadki powinny być kontynuowane”.

Natomiast w perspektywie długoterminowej obecne spadki można uznawać za formę korekty, gdyż Bitcoin przyzwyczaił nas już do dłuższych, wielomiesięcznych okresów realizacji zysków.

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył ponadto, że w obecnej sytuacji długoterminowy trend wzrostowy cały czas bowiem obowiązuje – a do dalszych wzrostów powinno przyczynić się nadchodzące luzowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Analiza pary USD/JPY

Kurs pary USD/JPY, dzięki ubiegłotygodniowym wzrostom, ponownie zbliżył się do testowanej w kwietniu granicy 160. Poziom ten stanowi zaś najwyższy pułap od 34 lat.

Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że “jeśli kurs dolara pokona ten kwietniowy szczyt, to znajdzie się on na najwyższych poziomach od 1986 roku, a kolejny opór można wyznaczyć dopiero w rejonie 165 jenów”.

W rezultacie, zdaniem analityka, można się teraz zastanawiać czy tak duży wzrost kursu USD nie skłoni decydentów w Japonii do interweniowania na rynku walutowym, jak to miało miejsce w latach 2022-2023. Na ten moment jednak niewiele na to wskazuje, ponieważ dolar umacnia się w sposób stabilny, a nie gwałtowny.

Analiza kursu złota

Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, iż “wiele wskazuje na to, że kurs złota powróci w rejon ostatnich dołków znajdujących się w okolicy 2270 dolarów za uncję. Pokonanie tej bariery mogłoby zaś zainicjować dalszy, kilkutygodniowy rajd spadkowy”.

Analiza kursu srebra

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że srebro również testuje bardzo ważne istotne wsparcie. Mowa tutaj o okolicach poziomu 29 dolarów uncję. Odbicie od tego pułapu, zdaniem analityka, mogłoby zainicjować rajd wzrostowy srebra – nawet w stronę 34,50 USD.

Analiza pary EUR/PLN

Kurs euro w poprzednich tygodniach dość wyraźnie wzrastał. W ubiegłym tygodniu pojawiło się jednak odreagowanie spadkowe. Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że “wzrosty te zatrzymały się w linii wieloletniej tendencji wzrostowej. Odbicie od niej mogłoby zaś zainicjować spadek kursu euro w kierunku 4.25 PLN”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....