Inside Park SA opublikował pierwszy w branży nieruchomości raport o rynku kamienic

W najnowszym wywiadzie Marek Klapa, redaktor Telewizji Biznesowej, porozmawiał z Magdaleną Krzyżanowską, Rzeczniczką Prasową Inside Park o opublikowaniu pierwszego w branży nieruchomości raportu o rynku kamienic.

“Raport Rynek kamienic w Polsce. 2020 – 2022” zawiera dane na temat sprzedaży mieszkań w kamienicach, planów rewitalizacyjnych oraz informacje dotyczące praw lokatorskich. Autorzy analizowali dane z lat 2020-2022, dotyczące sześciu największych polskich miast oraz Torunia, który jest głównym miejscem działalności spółki. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak wygląda rynek kamienic w Polsce w 2024 roku?

Magdalena Krzyżanowska zaznaczyła, że dotychczas kamienice w Polsce kojarzyły się z obskurnymi budynkami i nieprzyjemnymi lokatorami. W rzeczywistości jednak, gdy damy kamienicom drugie życie, to będą one zachwycać.

Rzeczniczka Prasowa Inside Park oznajmiła przy tym, że dotąd na rynku brakowało kompleksowego spojrzenia, uwzględniającego liczne dane liczbowe, związane z kamienicami. Firma Inside Park już od długiego czasu przymierzała się więc do sporządzenia takiego raportu.

Ostatecznie powstał on w momencie, gdy zainteresowanie kamienicami w Polsce i na świecie rośnie, co jest zasługą dużych firm rewitalizujących zabytki. W efekcie, rewitalizacja kamienic staje się modna.

Czy ceny mieszkań w kamienicach będą rosły?

Magdalena Krzyżanowska podkreśliła, że mieszkania w kamienicach zaliczają się do rynku wtórnego. Przez wiele lat, w zasadzie do 2022 roku, mieszkania na rynku wtórnym były zauważalnie tańsze od mieszkań na rynku pierwotnym.

“Raport Rynek kamienic w Polsce. 2020 – 2022” pokazuje przy tym, że ceny mieszkań w kamienicach powoli, lecz systematycznie rosną, co oczywiście wiąże się ze wzrostem cen mieszkań na całym rynku nieruchomości.

Jaka jest najniższa cena za metr kwadratowy mieszkania w kamienicy w Polsce?

Zgodnie z “Raportem Rynek kamienic w Polsce. 2020 – 2022” najniższa zaobserwowana cena to 1680 złotych za metr kwadratowy. Była to cena za proste mieszkanie w kamienicy w Toruniu

Jaka jest najwyższa cena za metr kwadratowy mieszkania w kamienicy w Polsce?

Zgodnie z “Raportem Rynek kamienic w Polsce. 2020 – 2022” najwyższa zaobserwowana cena to 55 803 złote za metr kwadratowy. Mowa tu o mieszkaniu w zjawiskowej, zrewitalizowanej kamienicy w centrum Warszawy.

Czy dane zawarte w raporcie mogą być zaburzone w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie?

Magdalena Krzyżanowska przyznała, że “zarówno pandemia, jak i agresja Rosji na Ukrainę bez wątpienia wpłynęły na rynek kamienic, podobnie jak i na cały rynek mieszkaniowy”.

Rzeczniczka Prasowa Inside Park oświadczyła również, że ten wpływ był szczególnie zauważalny w 2022 roku, kiedy to u inwestorów na rynku mieszkaniowym pojawiła się niepewność. Dopiero więc dane za lata 2023-2024 umożliwią weryfikację trendów na rynku kamienic.

W którym z miast dokonano największej liczby transakcji sprzedaży mieszkań w kamienicach?

Magdalena Krzyżanowska oznajmiła, że w ostatnich latach najwięcej transakcji sprzedaży zrealizowano na rynku kamienic we Wrocławiu. Kolejne miejsca zajęły Warszawa i Kraków.

Kto nie może kupić mieszkania w kamienicy?

Magdalena Krzyżanowska wyjaśniła że kamienice znajdują się z reguły w ścisłych centrach miast, w ciasnej zabudowie, co sprawia, że do takich lokali trudno jest dotrzeć osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzicom w małymi dziećmi. Dziś kamienice nie są więc z reguły dostępne dla tych grup.

Dlatego mieszkania w kamienicach głównie kupują inwestorzy z zamiarem ich wynajmu krótko- i długoterminowego, a także instytucje kultury.

Jak uczynić mieszkania w kamienicach dostępnymi dla wszystkich?

Według Magdaleny Krzyżanowskiej, aby uczynić kamienice dostępnymi dla wszystkich, należy zadbać o odpowiednio szerokie wejście do budynku (najlepiej dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej), zadbać o podjazdy, przestrzenie wspólne oraz zieleń.

Kto zazwyczaj kupuje mieszkania znajdujące się w kamienicach?

Magdalena Krzyżanowska zaznaczyła, że mieszkania znajdujące się w kamienicach w zdecydowanej większości kupują dziś inwestorzy, a ich celem jest wynajem długo- lub krótkoterminowy.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...