Inflacja w USA ponownie w centrum uwagi

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla cen złota oraz popularnych par walutowych i indeksów giełdowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza wykresu EURUSD

Na parze walutowej EURUSD dochodzi obecnie do kolejnego próba wyjścia kursu powyżej silnego oporu zlokalizowanego na poziomie 1.08.

Warto dodać, że potencjalne pokonanie tej bariery mimo wszystko nie będzie stanowiło istotnego sygnału popytowego, ponieważ tuż nad nią znajduje się górne ograniczenie kilkumiesięcznego kanału spadkowego. Według Marcina Kiepasa dopiero wybicie tej przeszkody otworzyłoby parze EURUSD drogę do dalszych wzrostów.

Analiza wykresu DAX 40

Indeks DAX 40 pod koniec ubiegłego tygodnia ustanowił nowe historyczne szczyty. Co więcej, w tym tygodniu niemiecki indeks poprawia te maksima. Marcin Kiepas spodziewa się jednak, że już niebawem powinno dojść do realizacji zysków i cofnięcia kursu DAX 40 do oporu znajdującego się na poziomie poprzednich szczytów.

Rynek złota okiem Marcina Kiepasa

Po próbie powrotu do trendu wzrostowego, jaka miała miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, teraz obserwujemy cofnięcie. Marcin Kiepas uważa, że “na rynku złota przyszedł teraz czas na korektę, która powinna zaowocować spadkiem kursu tego kruszcu do okolic 50-dniowej średniej kroczącej, czyli poziomu 2260 USD za uncję”.

Na jakie dane rynkowe zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Emocje rozpoczną się już we wtorek po południu, kiedy zostanie opublikowana producenka inflacja PPI w USA. Ekonomiści spodziewają się, że w kwietniu wzrosła ona z 2,1% do 2,2% w ujęciu rocznym.

Najważniejszy odczyt ma jednak miejsce w środę o 14:30 – dotyczy on konsumenckiej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści prognozują, że inflacja w kwietniu spowolniła z 3,5% do 3,4% w ujęciu rocznym.

Marcin Kiepas zaznaczył, że wyższy od oczekiwań spadek inflacji w ujęciu rocznym mógłby nie tylko doprowadzić do rewizji oczekiwań rynku dotyczących terminu pierwszej obniżki stóp procentowych, ale również wspierałby wzrost akcji na Wall Street i osłabianie się dolara.

Analiza wykresu USDPLN

Marcin Kiepas podkreślił, że w środę, oprócz odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, poznamy ostateczną wysokość inflacji konsumenckiej w kwietniu w Polsce, a także opublikowany zostanie raport dotyczący PKB w naszym kraju w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Ekonomiści przewidują, że w tym okresie wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 1% do 1,7%. Marcin Kiepas zwrócił uwagę, że lepszy od oczekiwań analityków odczyt odsunąłby obniżki stóp procentowych w naszym kraju nawet na przyszły rok, co z kolei wyraźnie wzmocniłoby polskiego złotego.

W takim scenariuszu Marcin Kiepas oczekiwałby zejścia kursu USD/PLN do dolnego ograniczenia kilkumiesięcznego kanału wzrostowego. Mowa tu o okolicach poziomu 3.93 PLN.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...