W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla najpopularniejszych indeksów giełdowych, ropy naftowej oraz pary EUR/USD. Na jakie wydarzenia i publikacje danych powinniśmy zwrócić uwagę w tym tygodniu? Przekonamy się poniżej:
Analiza pary EUR/USD
Kurs euro względem dolara w tym tygodniu notuje wzrost. Marcin Kiepas zaznaczył jednak, że “w długim terminie w zasadzie niewiele się zmienia, ponieważ w dalszym ciągu, od 1,5 roku, obserwujemy trend boczny i formację diamentu”.
Analiza indeksu CAC 40
Na indeksie CAC 40 możemy zaobserwować odbicie. Marcin Kiepas ostrzegł jednak, iż “układ techniczny na wykresie francuskiego indeksu sugeruje, że to jeszcze nie koniec spadków”.
Analiza indeksu WIG20
Indeks WIG20 jest w tym tygodniu najmocniejszy w Europie. Jego cena w ostatnich dniach pokonała poziom 2500 punktów i 50-dniową średnią kroczącą, co według Marcina Kiepasa jest mocnym sygnałem popytowym.
Hossa w ujęciu długoterminowym jest więc kontynuowana, realizacja zysków już się zakończyła, teraz WIG20 powinien zmierzać na nowe tegoroczne szczyty.
Analiza indeksu S&P 500
Indeks S&P 500 w ostatnich dniach odbił się od poziomu 5500 punktów. Marcin Kiepas stwierdził jednak, iż “nie zmienia to faktu, że to strona popytowa nadal rozdaje karty, a jej przewaga pozostaje duża, a techniczne sygnały rozpoczęcia korekty jeszcze się nie pojawiły”.
Co więcej, zdaniem analityka, gdyby ta korekta się pojawiła, to w grę wchodzić będzie jedynie zejście do 50-dniowej średniej kroczącej oraz linii trendu wzrostowego. Te poziomy wsparcia znajdują się w okolicach 5247 punktów.
Analiza indeksu DAX 40
Na indeksie DAX 40 w ostatnich dniach możemy zaobserwować odbicie. Marcin Kiepas oznajmił jednak, iż “układ techniczny sugeruje, że mamy klasyczny ruch powrotny w kierunku 50-dniowej średniej kroczącej. Po jego zakończeniu czeka nas zaś kolejna fala realizacji zysków”.
Analiza kursu topy Brent
Na początku czerwca na wykresie ropy Brent doświadczyły mocnego odbicia. W efekcie, w połowie tego miesiąca ropa z nawiązką odrobiła spadki z końcówki maja.
Teraz zaś, zdaniem Marcina Kiepasa, “układ techniczny sugeruje, że ceny ropy na dłużej zagoszczą na wyższych poziomach. Scenariusze są tutaj dwa – konsolidacja w okolicach 85 dolarów lub wyjście wyżej”.
W drugim przypadku, w ocenie analityka, może pojawić się strach o inflację, co spowoduje zaś obawy o to, że banki centralne nie obniżą stóp procentowych w oczekiwanym tempie. Czynnik ten mógłby natomiast sprowokować dłuższą i głębszą realizację zysków na rynkach akcji.
Na jakie wydarzenia i publikacje warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
W piątek, 28 czerwca czeka nas publikacja wstępnych czerwcowych danych inflacyjnych z Polski, Francji, Hiszpanii i Włoch. W przypadku tych dwóch ostatnich krajów, dane będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych.
W piątek również opublikowany zostanie indeks PCE – wskaźnik przedstawiający średni wzrost cen krajowych dóbr konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych w maju. Ekonomiści spodziewają się spadku tego indeksu do poziomu 2,7%. W środę o godzinie 16:00 natomiast czeka nas cotygodniowy raport dotyczący zapasów paliw w USA.
Najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu będzie miało jednak miejsce w niedzielę, 30 czerwca. Mowa tutaj o pierwszej turze przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego we Francji. W związku z tymi wyborami można oczekiwać osłabienia się euro i pogorszenia nastrojów na francuskim rynku akcji.