„Kompas Kuczyńskiego” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym Michał Kryński rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, znanym analitykiem rynków finansowych, na temat globalnej ekonomii, finansów oraz geopolityki.
W najnowszym odcinku Piotr Kuczyński omawia przecenę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i osłabienie się kursu złotego, które są wynikiem pogorszenia nastrojów na rynkach rozwijających się. Jaki to ma sens dla polskich aktywów? Przekonamy się poniżej:
Co aktualnie dzieje się na Wall Street?
W ostatnim tygodniu flauta na amerykańskim rynku akcji dobiegła końca. Wall Street znów powróciło do wzrostów po tym, jak opublikowano indeksy PMI i ISM dla usług, które okazały się zgodne z oczekiwaniami. Dla Piotra Kuczyńskiego ten ruch wzrostowy był dość zaskakujący.
Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z danymi opublikowanymi przez Goldman Sachs od 1928 roku pierwsze dwa tygodnie lipca są dla amerykańskiego rynku akcji zawsze bardzo dobre.
Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, jeśli rynek w to uwierzy, to silny ruch wzrostowy może mieć miejsce jeszcze w czerwcu. Później, od drugiej połowy lipca, może natomiast na Wall Street zdarzyć się korekta. Obecnie jednak krótkie pozycje otwierane przez fundusze hedgingowe na amerykańskim rynku są błyskawicznie likwidowane, fundusze ponoszą całkowitą klęskę.
Piotr Kuczyński o obniżce stóp procentowych w strefie euro
Piotr Kuczyński zaznaczył, że “obniżka stóp procentowych w strefie euro była oczekiwana. Christine Lagarde oświadczyła jednak, że nie należy liczyć na cały cykl obniżek stóp, ponieważ Europejski Bank Centralny cały czas widzi ryzyko odbijającej inflacji. W grę wchodzi zatem jedynie ewentualna druga obniżka stóp procentowych”.
Piotr Kuczyński o stopach procentowych RPP
Piotr Kuczyński oznajmił, iż “Adam Glapiński stwierdził co prawda, że jeżeli będą zagrożenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stopy procentowe znów podnosić, lecz absolutnie nie zanosi się w najbliższej przyszłości na podwyżkę. Większość swojej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego poświęcił zaś na obronę samego siebie”.
Piotr Kuczyński o indeksie WIG20
Piotr Kuczyński oznajmił, że na indeksie WIG20 mamy do czynienia z korektą. Utworzyła się już nawet formacja podwójnego szczytu. Najmocniej spadają akcje spółek z sektora bankowego.
Warto przy tym zaznaczyć, że długoterminowa hossa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trwa już od 18 miesięcy, dlatego szersza korekta była tutaj po prostu potrzebna. Nie ma jednak obecnie mowy o odwróceniu długofalowego trendu.
Jak polityczne wydarzenia w Indiach i w Meksyku wpłynęły na polski rynek?
Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że wyniki wyborów parlamentarnych w Indiach oraz wyborów prezydenckich w Meksyku wywołały spadki nie tylko na rynkach akcji w tych krajach, ale również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i osłabienie się złotego.
Zagraniczni inwestorzy instytucjonalni po tych wydarzeniach uciekali bowiem z koszyka rynków rozwijających się, w którym znajduje się również Polska.
Piotr Kuczyński o sile polskiego złotego
Piotr Kuczyński przyznał, że “w wyniku mocnego polskiego złotego eksporterzy faktycznie zmniejszyli swoją konkurencyjność, co przy dynamicznie rosnących w naszym kraju kosztach pracy jest poważnym problemem”.
Zdaniem Piotra Kuczyńskiego nie zmienia to jednak faktu, że polski złoty nadal powinien być silny – jest on wprost skazany na umocnienie, ponieważ w tym roku stopy procentowe NBP najprawdopodobniej nie zostaną obniżone, a gospodarka się rozpędza.
Piotr Kuczyński o rynku złota
Piotr Kuczyński wskazał, że złoto w przypadku potężnych zaburzeń na rynkach finansowych jest po prostu bezcenne, dlatego warto je na wszelki wypadek trzymać. Analityk nie ma jednak pewności czy 20% rezerw w złocie, do których dąży prezes Narodowego Banku Polskiego, to nie za duża wartość, jego zdaniem optymalne rezerwy w złocie to 10-15%.
Piotr Kuczyński podkreślił ponadto, że na rynku złota mamy korektę, która prawdopodobnie się wydłuży. Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem analityka cena złota na koniec roku będzie wyższa od obecnego kursu.