Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce? Nikogo już nie stać na własne mieszkanie?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse, omawia takie tematy, jak: nabywanie mieszkań w Polsce przez cudzoziemców, wpływ zapowiedzi “Mieszkania na Start” na rynek nieruchomości czy zależność między pensjami a cenami mieszkań:

Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce

W 2023 roku obcokrajowcy kupili w Polsce 14 346 mieszkań. Wśród nich większość stanowili Ukraińcy, którzy nabyli nad Wisłą około 7100 lokali o łącznej powierzchni ponad 390 tysięcy metrów kwadratowych. Oznacza to, że obywatele Ukrainy w 2023 roku kupili w Polsce niemal o 1000 mieszkań więcej niż rok wcześniej.

Natomiast Białorusini nabyli w ubiegłym roku w naszym kraju około 2000 mieszkań – to o ponad połowę więcej niż w 2022. Z kolei zamykające podium osoby fizyczne i prawne z Niemiec nabyły w minionym roku w Polsce około 1300 lokali mieszkalnych – mniej niż w 2022.

Przeciętne mieszkanie nabyte przez obcokrajowca w ubiegłym roku miało nieco ponad 58 metrów kwadratowych, zaś przeciętny lokal nabyty przez obywatela Ukrainy – 54 metry kwadratowe.

Najwięcej mieszkań – 2904 lokali – w minionym roku obcokrajowcy nabyli w Warszawie. Co ciekawe, w 2022 roku cudzoziemcy kupili w Warszawie o 806 mieszkań więcej. Kolejne miejsca zajęły Kraków (1610 mieszkań), Wrocław (1257), Łódź (568), Poznań (450) i Gdańsk (306).

Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 100 tysięcy mieszkań, udział obcokrajowców na polskim rynku nieruchomości przekracza 14%.

Zapowiedź programu “Mieszkanie na Start” rozpaliła rynek nieruchomości

Zapowiedź programu “Mieszkanie na Start” doprowadziła do momentalnego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Gdy tylko projekt ustawy został ogłoszony, ceny na portalach z nieruchomościami podniosły się nawet o kilkanaście procent.

Co więcej, zainteresowanie zakupem mieszkań w kwietniu wyraźnie wzrosło. W minionym miesiącu w największych miastach dzienna liczba rezerwacji mieszkań sięgnęła 140, podczas gdy w ostatnich dwóch latach wynosiła ona 120.

Warto również dodać, że coraz aktywniejsi na rynku są klienci z gotówką. Pragną oni kupić mieszkanie już teraz, jeszcze przed szaleństwem cenowym, które prawdopodobnie wybuchnie po starcie programu “Mieszkanie na start”.

Pensje i ceny mieszkań się rozjechały!

Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że przed pandemią COVID-19 stosunek płac do cen nieruchomości wypadał znacznie lepiej. Między 2019 a 2022 rokiem ceny mieszkań wzrosły bowiem aż o 40%, podczas gdy wynagrodzenia – jedynie o 29%.

Co więcej, jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w latach 2010-2019 zdolność do sfinansowania zakupu mieszkania z przeciętnego wynagrodzenia była na wzroście. Z każdym rokiem w tym okresie przeciętne wynagrodzenie pozwalało na zakup o 0,02 metra kwadratowego więcej.

W 2019 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie pozwalało na zakup 0,98 metra kwadratowego mieszkania. Następnie trend ten uległ odwróceniu. W efekcie, w 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie pozwalało już na zakup jedynie 0,88 metra kwadratowego mieszkania, co było najniższym poziomem od 2012 roku.

Ponadto, okazuje się, że w latach 2010-2019 ceny mieszkań w Polsce wzrosły zaledwie o 22,5%, podczas gdy wartość przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się o 52%. Następnie pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie totalnie odwróciły ten trend.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...