Hossa potrwa jeszcze 5 lat?! Co dalej z hossą na rynkach światowych?

Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Mariusz Jagodziński – Członek Zarządu Mount TFI. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co dalej z hossą na rynkach światowych?

Mariusz Jagodziński zaznaczył, że trend wzrostowy na światowych rynkach trwa w najlepsze – i to pomimo napięć geopolitycznych oraz restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych. Motorem napędowym tego rajdu są zatem wyniki spółek – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Co wydarzy się pod koniec 2025 roku na rynkach?

Mariusz Jagodziński wskazał, że “zmienność na rynkach finansowych jest bardzo duża i ostatnie lata pokazały już, że trendy bardzo szybko mogą się odmienić. Natomiast, pod kątem makroekonomicznym, na bieżący i przyszły rok należy patrzeć z optymizmem – zwłaszcza w Polsce”.

Mariusz Jagodziński podkreślił bowiem, że “polska gospodarka się rozpędza – konsensus rynkowy zakłada już wzrost PKB w bieżącym roku w naszym kraju przekroczy 3%. A prognozy na przyszły rok są jeszcze lepsze. Na tym tle spółki giełdowe powinni radzić sobie jeszcze lepiej i rozwijać się nawet szybciej niż gospodarka”.

Mariusz Jagodziński spodziewa się ponadto, że już niebawem samorządy w Polsce, po zmianie warty, rozpoczną liczne procesy inwestycyjne. Co więcej, wzrośnie też liczba inwestycji zagranicznych w naszym kraju – w związku z tym, że Europa odchodzi od produkcji w Chinach. Mamy więc bardzo dobre otoczenie do kontynuowania hossy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Mariusz Jagodziński zaznaczył przy tym, że z podobnym otoczeniem makroekonomicznym powinniśmy mieć do czynienia w Stanach Zjednoczonych, lecz akcje na Wall Street są już tak wysoko wyceniane, że może brakować miejsca na kontynuację silnej hossy na tym rynku.

Czy EBC rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych?

Mariusz Jagodziński oznajmił, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zacznie obniżać stopy procentowe już w czerwcu – z uwagi na słabą kondycję gospodarki Unii Europejskiej.

W konsekwencji, inflacja na podwyższonym poziomie zostanie z nami jeszcze przez kilka kolejnych lat, ale zdaniem Mariusza Jagodzińskiego to nie jest złe środowisko dla akcji.

Stopy procentowe w 2024 roku: co planują robić banki centralne?

Mariusz Jagodziński podkreślił, że Rezerwa Federalna USA rozpoczęła już luzowanie polityki monetarnej – na początku maja Fed zmniejszył bowiem skup aktywów. Następnym krokiem może zaś być zatrzymanie tego skupu.

Nie zmienia to faktu, że stopy procentowe wciąż kształtują się na wysokim poziomie, dzięki czemu banki centralne na całym świecie mogą je gwałtownie obniżyć i zatrzymać ewentualną dużą bessę. Rynki akcji mają zatem obecnie skuteczne zabezpieczenie przed gwałtowną zmianą trendu ze strony banków centralnych.

Dlaczego warto kupować polskie akcje?

Mariusz Jagodziński zwrócił uwagę, że polskie akcje, gdy zaczynały rosnąć 1,5 roku temu, były skrajnie niedowartościowane. W efekcie, walory notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie są już w dojrzałej hossie, ale absolutnie nie są drogie, dzięki czemu nadal wypadają one atrakcyjnie na tle europejskiego rynku.

Ponadto, według Mariusza Jagodzińskiego, przewaga polskich spółek nad innymi polega na tym, że są to lepiej poukładane biznesy, gdyż na samym początku zainwestowały one w infrastrukturę i dziś oferują one produkty i usługi wysokiej jakości, a kadry menedżerskie są bardzo profesjonalne.

Mariusz Jagodziński zaznaczył również, że realna siła nabywcza w Polsce urosła w ciągu ostatniego roku o 12%. Oznacza to, że firmy opierające się na działalności B2C w tej chwili już wyraźnie odczuwają rosnącą siłę polskiego konsumenta.

Czy geopolityka będzie niekorzystnie wpływać na polski rynek akcji?

Mariusz Jagodziński wskazał, że “pomimo zmiany rządu w Polsce, wydatki na zbrojenia są dodatkowo rozszerzane, a inwestycje są przyspieszane – i to w sposób rozsądny”.

W efekcie, zdaniem Mariusza Jagodzińskiego, takie działania powinny już w perspektywie dwóch lat znacząco poprawić bezpieczeństwo naszego kraju, co wzmocni trend wzrostowy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – inwestorzy zagraniczni będą bowiem chętniej lokować kapitał w polskie spółki.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...