Hossa na indeksach i surowcach! Kurs Tesli zanurkuje?

W kolejnym odcinku emitowanego co tydzień na antenie Telewizji Biznesowej programu Inside Solution One, redaktor Telewizji Biznesowej i zarządzający w funduszu Solution One Tomasz Piwoński, przygląda się bliżej aktualnej sytuacji na rynkach kapitałowych:

Tomasz Piwoński o inflacyjnej ścieżce lat 70-tych

Zdaniem Tomasza Piwońskiego “kroczymy obecnie inflacyjną ścieżką lat siedemdziesiątych. W efekcie, oznacza to, że w tej chwili znajdujemy się w inflacyjnym dołku w Stanach Zjednoczonych, po którym czeka nas druga fala wzrostu cen. Wskazuje na to fakt, że rosną obecnie kursy indeksów giełdowych i surowców”.

Rewizja Kitchina – co z obligacjami rządowymi?

Tomasz Piwoński zwrócił uwagę, że na niemieckim rynku obligacji rządowych widać obecnie trend spadkowy. W Stanach Zjednoczonych obligacje znajdują się zaś na wyższych poziomach, co oznacza, że potencjał spadkowy jest większy.

Analiza amerykańskich indeksów giełdowych

Amerykańskie indeksy giełdowe niezaprzeczalnie znajdują się obecnie w silnym trendzie wzrostowym – i to zarówno krótko- jak i długoterminowym. Według Tomasza Piwońskiego potencjalna korekta, która może się zdarzyć w najbliższym czasie, absolutnie nie stanowi zagrożenia dla rozgrywanej zwyżki.

Analiza akcji NVIDIA

Kurs akcji spółki NVIDIA, po publikacji raportu finansowego za pierwszy kwartał bieżącego roku fiskalnego, raz pierwszy w historii przekroczył 1000 dolarów. Zdaniem Tomasza Piwońskiego hossa AI to absolutnie nie bańka – co widać po wynikach kwartalnych spółki NVIDIA – i będzie ona nadal trwać.

Co się dzieje na surowcach?

Na surowcach również mamy obecnie do czynienia z ewidentną hossą. Tomasz Piwoński zaznaczył przy tym, że jego zdaniem na rynku miedzi dochodzi obecnie do korekty, lecz powróci on do wzrostów, zwyżka jeszcze nie dobiegła końca.

W jakiej fazie cyklu Kitchina obecnie znajdują się rynki?

Tomasz Piwoński uważa, że w cyklu Kitchina znajdujemy się obecnie w pierwszej fazie – czyli fazie wzrostu. Oznacza to, że akcje i surowce kontynuują wzrosty (choć w przypadku akcji znajduje się on już w końcowej fazie), natomiast obligacje znajdują się w trendzie spadkowym.

Czas na Emerging Markets?

Tomasz Piwoński zaznaczył, że “w czasach wyższych stóp procentowych najlepiej zachowują się właśnie Emerging Markets. W takim środowisku gospodarczym większe znaczenie od stóp procentowych ma bowiem fakt, że rynki wschodzące szybciej się rozwijają. Tak było pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na samym początku XXI wieku”.

Tomasz Piwoński zwrócił uwagę, że ta prawidłowość stanowi dobry prognostyk dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podobnie jak dla rumuńskich, węgierskich i bułgarskich rynków akcji.

Analiza sektora automotive

Tomasz Piwoński podkreślił, że sektor automotive znajduje się w silnym trendzie spadkowym. W ostatnim czasie tendencja ta jest doskonale widoczne na wykresach akcji takich koncernów, jak Stellantis czy BMW. Natomiast, zdaniem Tomasza Piwońskiego akcje takich spółek, jak Telsa czy Volkswagen są jeszcze przed głębszymi wyprzedażami.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...