Hossa będzie trwała! Sytuacja na rynkach w maju. Same pozytywne scenariusze dla giełd światowych?

Marcin Kiepas, Analityk Tickmill, w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, przedstawia scenariusze dla światowych giełd oraz prognozy dla cen złota w maju. Na jakie dane rynkowe trzeba zwrócić uwagę w najbliższym czasie? Przekonamy się poniżej:

Sytuacja na giełdach w maju – WIG20 bije rekord hossy

Marcin Kiepas podkreśłił, że w maj rynki i inwestorzy z całą pewnością wchodzą w dobrych nastrojach. Po weekendzie majowym indeks WIG ustanowił bowiem nowe historyczne maksimum, a WIG20 pokonał poziom 2500 punktów.

Kondycja amerykańskiej gospodarki cieszy inwestorów?

W piątek, 3 maja, pojawiła się seria danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Były one znacznie gorsze od oczekiwań.

Dla inwestorów były to jednak dobre informacje, ponieważ ponownie ożywiły one dyskusję na temat rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w USA. W tej chwili ekonomiści oczekują, że pierwsze cięcie stóp procentowych Fed będzie miało miejsce już we wrześniu, a drugie – jeszcze w 2024 roku.

Co więcej, na fali tych oczekiwań amerykańskie indeksy giełdowe powróciły do wzrostów – a to z kolei wywołało poprawę nastrojów na giełdach w Europie.

Czy hossa na spółkach AI będzie kontynuowana?

Marcin Kiepas przyznał, że zakładał, iż trend AI w maju przycichnie, a hossa na spółkach działających w tym sektorze – z firmą NVIDIA na czele – wyhamuje, a nawet dojdzie do głębszej realizacji zysków i w efekcie pogorszenia nastrojów, zaś trend wzrostowy powróci dopiero w czerwcu lub lipcu.

Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że kolejny etap hossy już się rozpoczął. Na potwierdzenie tego scenariusza najlepiej jednak jest poczekać jeszcze kilka dni.

Prognoza cen złota na maj 2024 roku

Marcin Kiepas stwierdził, że “rynek złota jest w tej chwili mniej fundamentalny, a bardziej techniczny. W konsekwencji, realizacja zysków, która rozpoczęła się przed miesiącem i sprowadziła kurs w okolice 2300 dolarów, to tylko korekta. Prawdopodobnie się jednak ona przedłuży, potrwa 2-3 miesiące”.

Nie zmienia to faktu, że według Marcina Kiepasa, scenariusz osiągnięcia przez złoto ceny 3000 dolarów za uncję nadal jest aktualny, długoterminowa hossa będzie nadal trwała, lecz w maju złoto nie osiągnie jeszcze nawet ceny 2500 USD. W najbliższym czasie ceny mogą zaś spaść do poziomu 2200 dolarów, w ramach rozgrywanej korekty.

Na jakie dane rynkowe trzeba zwrócić uwagę?

Marcin Kiepas zaznaczył, że najbliższym ważnym rynkowym wydarzeniem są dane o inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych, które zostaną opublikowane 14 maja. Dzień później w USA będzie zaś miał miejsce odczyt danych o inflacji CPI.

Te publikacje będą stanowić kolejny etap prognozowania, co dalej ze stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych. Gdyby inflacja okazała się niższa od prognoz, rynek będzie oczekiwał, że do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp dojdzie we wrześniu lub wcześniej. Natomiast odczyt inflacji wyższy od prognoz zaniepokoiłby inwestorów.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...