“Finansowy Horyzont” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej najnowszy cykl spotkań Bogusza Kasowskiego – profesjonalnego tradera i założyciela strony Surowcowe.info, oraz Rafała Raka – lidera komunikacji w Instaforex.
W piątym odcinku programu eksperci podjęli kluczowe kwestie związane z rynkami finansowymi, surowcami oraz globalną geopolityką. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota!
Bogusz Kasowski wskazał, że w latach 2022-2024 banki centralne kupowały ponad 1000 ton złota rocznie. Dla porównania średnia ich zakupów z lat 2010-2021 wynosiła 500 ton rocznie. Warto przy tym zaznaczyć, że najwięcej w 2024 roku złota – aż 90 ton – zakupiła Polska.
Co dalej z cenami złota?
Rafał Rak poinformował, że pojawiają się rekomendacje amerykańskich banków inwestycyjnych dotyczące złota z ceną docelową na poziomie 3000 dolarów za uncję. Bogusz Kasowski dodał przy tym, że tak optymistyczne prognozy dotyczące kursu złota wiążą się ze zwiększonym obecnie ryzykiem na rynkach finansowych.
Rynki obawiają się bowiem dalszych działań Donalda Trumpa – szczególnie w kontekście napięć geopolitycznych, takich jak wojna na Ukrainie i konflikt w Strefie Gazy. Bogusz Kasowski uważa zatem, że “złoto nadal ma bardzo mocno perspektywy wzrostowe”.
Prognozy dla rynku ropy naftowej
Rafał Rak zaznaczył, iż “Donald Trump narzucił maksymalną presję na Iran, aby ten kraj zmienił wszystkie swoje programy związane z uranem i atomem. Ponadto, prezydent Stanów Zjednoczonych chce maksymalnie ograniczyć eksport ropy przez Iran, tak jak to miało miejsce w 2020 roku”.
Jednocześnie, kartel OPEC ogłosił, że od kwietnia utrzyma wzrost podaży ropy naftowej. Co więcej, Bogusz Kasowski spodziewa się, że w wypadku zakończenia wojny na Ukrainie, część sankcji nałożonych na rosyjską ropę naftową zostanie przez Stany Zjednoczone zniesiona.
W rezultacie, Bogusz Kasowski jest zdania, że “na chwilę obecną nie ma perspektywy, aby kurs tego surowca wzrósł powyżej 85 dolarów za baryłkę. Najbardziej realne jest zaś poruszanie się ceny w przedziale od 70 do 80 USD przez cały 2025 rok”.
Analiza rynku gazu ziemnego
Bogusz Kasowski stwierdził, iż “jako że skończyła się zima w Stanach Zjednoczonych, to o ile nie dojdzie do żadnych anomalii pogodowych w postaci ataków mrozu, to nie powinno dojść do żadnego wyskoku cen gazu – nawet pomimo zapowiedzi nałożenia ceł na Kanadę przez Donalda Trumpa”.