Globalny sentyment to podstawa do wzrostów na GPW

Paweł Majtkowski, analityk rynkowy w eToro, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą omawia aktualną sytuację rynkową. Jakie przełożenie ma globalny sentyment na Polskę? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Sytuacja na rynku okiem Pawła Majtkowskiego

Paweł Majtkowski zwrócił uwagę, że na początku sierpnia mieliśmy mocną wyprzedaż na rynkach globalnych. Straty zostały już jednak odrobione z nawiązką, co doskonale widać na wykresie indeksu S&P 500.

Co istotne, inwestorzy wyczekują teraz obniżki stóp procentowych Fed we wrześniu – jest ona bowiem już w zasadzie pewna. Pytanie brzmi czy obniżka sięgnie 25 czy 50 punktów bazowych.

Dyskontowanie obniżek stóp procentowych z perspektywy Pawła Majtkowskiego

Paweł Majtkowski jest zdania, że “rynki w dużym stopniu już zdyskontowały, że dojdzie do obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Teraz skupiają się one, jak dalej będzie wyglądała ścieżka obniżek stóp procentowych”.

Paweł Majtkowski o decyzji FED

Paweł Majtkowski zaznaczył, że “nadchodzące decyzje Rezerwy Federalnej USA mają na ten moment znacznie większe znaczenie dla amerykańskich i globalnych inwestorów niż tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych”.

W tej chwili rynki uważają bowiem, że nie ma większego znaczenia w ujęciu długoterminowym, kto wygra wybory – inwestorzy zakładają, że to Fed zadecyduje o sentymencie w ostatnich miesiącach 2024 roku. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie w kolejnych tygodniach, gdy do wyborów zostanie mniej czasu.

Sztuczna inteligencja okiem Pawła Majtkowskiego

Paweł Majtkowski ocenił, że biorąc pod uwagę dane, rynek jest dziś w zupełnie innym miejscu, niż był w 2000 roku, w momencie poprzedzającym bańkę Dot-Com. Wyceny spółek były wtedy na znacznie wyższym poziomie niż obecnie. W rezultacie, scenariusz pęknięcia bańki AI jest dziś mało prawdopodobny.

Warto również zwrócić uwagę na same prognozy spółek. Okazuje się, że zakładany wskaźnik ceny do zysku spółek technologicznych w ciągu kolejnych 12 miesięcy powinien znacząco spadać – firmy planują bowiem osiągnąć w tym okresie niezwykle spektakularne zyski, gdyż technologia w którą inwestowały, powinna zacząć się zwracać.

Nie zmienia to faktu, że nerwowość na rynku cały czas występuje, co widzieliśmy w pierwszej połowie sierpnia. Należy zatem mieć świadomość, iż mamy obecnie duże pole do kilkuprocentowych korekt i realizacji zysków.

Sytuacja WIG z perspektywy Pawła Majtkowskiego

Paweł Majtkowski stwierdził, że “pozytywny sentyment globalny jest potrzebny, aby polska giełda rosła. Jeśli jest on negatywny, to polska giełda traci. Mimo wszystko, sam globalny sentyment nie zapewni wzrostów na warszawskich indeksach – niezbędne są również dobre wyniki pojedynczych dużych spółek”.

Jednocześnie, według Pawła Majtkowskiego, w długim terminie polska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy, co powinno również pozytywnie wpłynąć na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....