W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Łukaszem Chodkowskim – dyrektorem zarządzającym w Déhora Polska, o zmianach na rynku pracy w ujęciu globalnym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy radykalne zmiany na rynku pracy w USA będą miały przełożenie na Polskę?
Łukasz Chodkowski zwrócił uwagę, że “radykalne zmiany na amerykańskim rynku pracy wprowadzane przez Elona Muska spotkały się z bardzo ostrą reakcją pracowników administracji, przez co natychmiast metody te zostały złagodzone. Nie zmienia to faktu, że w USA na rynku pracy nadal dochodzi do bardzo wielu bezprecedensowych zmian”.
Łukasz Chodkowski nie sądzi jednak, że zmiany na amerykańskim rynku pracy będą miały przełożenie na polski rynek pracy i zachowania firm z naszego kraju.
Czy czeka nas masowe odejście od pracy hybrydowej i elastycznego czasu pracy?
Łukasz Chodkowski oznajmił, że “po pandemii COVID-19 w Europie doszło do bardzo mocnej zmiany postawy pracowników. W efekcie, teraz bardzo trudno sobie wyobrazić sytuację, w której Europa w ciągu paru miesięcy ponownie przeszłaby na pracę stacjonarną i nieelastyczną, w systemie od 9:00 do 17:00”.
Jak zmiany zachodzące w USA będą wpływać na polski rynek pracy?
Łukasz Chodkowski jest zdania, że “zmiany zachodzące w Stanach Zjednoczonych mogą mieć jedynie niewielki wpływ na polski rynek pracy. Wszystko dlatego, że struktura zarządcza polskich oddziałów firm zagranicznych składa się w znacznej większości z osób, które są Polakami”.
Czy obcokrajowcy na polskim rynku pracy stanowią szansę czy zagrożenie?
Łukasz Chodkowski zaznaczył, że wpuszczenie obcokrajowców na polski rynek pracy – i to znacznie szersze, niż to, do którego dochodzi w chwili obecnej – z punktu widzenia czystej kalkulacji jest absolutnie konieczne.
Czy następujące obecnie zmiany na amerykańskim rynku pracy to tylko chwilowy trend?
Łukasz Chodkowski stwierdził, że aktualne zmiany na amerykańskim rynku pracy to jedynie chwilowy trend. Społeczeństwo na całym świecie w ostatnich latach zmieniło się bowiem tak mocno, że na dłuższą metę nie da się już wprowadzić takich zmian oraz wymusić powrót do biur i to w trybie nieelastycznym.
Firmy i rządy powinny jednak dążyć do zmian, aby stworzyć warunki, które będą sprzyjały rozwojowi innowacyjnych przedsiębiorstw.