Globalizacja biznesu sprawi, że startupy zostaną w Polsce

Miron Tokarski, Prezes Zarządu Genomtec, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, omawia tematy związane z polskimi startupami i ogólną sytuacją rynkową. Czy Genomtec to jeszcze startup? Przekonamy się poniżej:

Działalność Genomtec z perspektywy Mirona Tokarskiego

Miron Tokarski zaznaczył, że “Genomtec to nadal niewielka organizacja o naturze startupowej, skupiająca się na wąskiej branży diagnostyki z wykorzystaniem metod dynamicznych. Spółka zaczęła od diagnostyki genetycznej w obszarze mikrobiologii, a teraz rozszerza swoją działalność na obszar onkologiczny i obszar medycyny spersonalizowanej”.

Polska scena startupowa okiem prezesa Genomtec

Miron Tokarski stwierdził, że “polski rynek startupowy zmienił się diametralnie. Dziś preferuje się dojrzałe startupy, które mogą zapewnić szybki zwrot z inwestycji. Jest to problematyczne dla startupów medycznych, gdyż od koncepcji do momentu, w którym produkt jest gotowy na rynku potrzebują sporo czasu”.

Prezes spółki Genomtec podkreślił jednak, że “branża medyczna mocno skorzystała na pandemii COVID-19 – startupy z tego rynku również. W tym okresie bowiem zasadniczo każdy biznes, który służył do diagnostyki cieszył się dużym zainteresowaniem”.

Miron Tokarski dodał, że Genomtec rozwinął wtedy technologię w kierunku diagnostyki covidowej, co pozwoliło spółce zakończyć rozwój technologii i dokonać rejestracji w 2022 roku.

Kiedy startup przestaje nim być?

Miron Tokarski przyznał, że definicja startupu jest płynna. Według prezesa Genomtec spółka może przestać być określana jako startup, w momencie kiedy zaczyna przynosić zysk lub duży przychód.

Miron Tokarski o konferencji w Barcelonie

Miron Tokarski oznajmił, że “konferencja ESCMID Global jest dość specyficzna, ponieważ dzieli się ona na część naukową oraz część targową, związaną z rozwojem biznesu. Celem Genomtec na tej konferencji była rozbudowa portfolio potencjalnych partnerów zainteresowanych technologią spółki, co się udało zrealizować”.

Prezes Genomtec stwierdził przy tym, że konferencja ESCMID Global to doskonała okazja, aby spotkać się z osobami, które u potencjalnych partnerów biznesowych spółki podejmują decyzje.

Pozyskiwanie partnerów z perspektywy prezesa Genomtec

Miron Tokarski zaznaczył, że “w Polsce nie ma odpowiednio silnego przemysłu medycznego i biotechnologicznego, aby być w stanie zainwestować wymagane środki w technologię, którą opracował momentu – dlatego nie byłyby one w stanie rozwinąć tej technologii do właściwego poziomu”.

Z tego powodu Genomtec poszukuje partnerów wśród firm z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych czy Azji

Miron Tokarski o projektach spółki

W ostatnim czasie Genomtec potwierdził zamknięcie rundy inwestycyjnej na ponad 10 milionów złotych. Wcześniej spółka pozyskała zaś ponad 20 milionów złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rozwój projektu onkologicznego “OncoSNAAT”..

Miron Tokarski wyjaśnił jednak, że “technologia rozwijana w tym projekcie może znaleźć zastosowanie nie tylko w onkologii, lecz wszędzie tam, gdzie stosowanie leków nowej generacji (i części tych obecnie dostępnych na rynku) powinno być podyktowane wykryciem odpowiednich mutacji”.

Co więcej, obecnie kontynuowane są również badania kliniczne platformy Genomtec ID – włączono do nich już ponad 500 próbek.

Jakie są cele spółki na 2024 rok?

Miron Tokarski ujawnił, że w pierwszej kolejności Genomtec zamierza dalej skalować produkcję karty reakcyjnej Genomtec ID i zarazem zmniejszać jej koszty. Kolejnym celem na ten rok jest testowanie nowych odczynników. Spółka zamierza także nadal rozwijać projekt “OncoSNAAT”.

Ponadto, prezes Genomtec ma nadzieję, że będzie mógł w tym roku zakomunikować wiążące kroki dotyczące transakcji w obszarze diagnostyki mikrobiologicznej.

Czy Genomtec jest jeszcze startupem?

Miron Tokarski uważa, że Genomtec nadal jest startupem, choćby z uwagi na możliwość szybkiego pivotowania. Prezes spółki zwrócił ponadto uwagę, że Genomtec nigdy nie celował w sprzedaż produktu i jego masową produkcję. Na wyniki finansowe firmy będą więc wpływać przede wszystkim jednorazowe działania.

Rozwój branży z perspektywy Mirona Tokarskiego

Miron Tokarski stwierdził, że “w tej chwili w Polsce startupy w pewien sposób przegoniły dużych graczy. Rodzime firmy niestety nie są podmiotami globalnymi, dlatego startupy muszą ze swoją technologią wychodzić do zagranicznych graczy. Zasięg terytorialny produktów polskich firm jest dziś bowiem dość mocno ograniczony”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....