Gdzie popłynie kapitał Private Equity w 2025 roku? | Biznes Nieoczywisty

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors oraz jego goście: Bartosz Łuczak i Maciej Ptak z Forvis Mazars Poland rozmawiają o rynku Private Equity. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jaka jest obecnie kondycja rynku Private Equity?

Maciej Ptak oznajmił, że “2024 rok był ciężki dla branży Private Equity. Co gorsza, zmienność polityczna, wojny na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, kryzys na linii Indie-Pakistan, dynamiczna polityka gospodarcza nowej administracji Stanów Zjednoczonych podtrzymują niepewność na rynku, co skutkuje trudnymi warunkami dla branży Private Equity”.

Ponadto, wzrost presji inflacyjnej i wysokie stopy procentowe powodują również wzrost kosztów finansowania i ograniczenie jego dostępności. W rezultacie, liczba transakcji na rynku Private Equity maleje.

Czy podejście funduszy Private Equity do inwestowania się zmienia?

Maciej Ptak wskazał, że “fundusze Private Equity starają się zaadaptować do nowych, zmiennych warunków. W efekcie, ostrożniej patrzą one na agresywne strategie wzrostowe i coraz bardziej analizują różne pesymistyczne scenariusze – takie, jak choćby wzrost ceł”.

Jednocześnie fundusze Private Equity coraz bardziej doceniają bezpieczniejsze modele, które mają zagwarantowaną część przychodów; a także coraz intensywniej patrzą na to, jak mogą zarobić na wprowadzaniu optymalizacji wewnątrz firmy.

Jakie są perspektywy rozwoju rynku Private Equity w Polsce?

Bartosz Łuczak poinformował, że “w Polsce ciągle mamy dużo transakcji ze strony funduszy Private Equity. Nie zmienia to faktu, że na tym rynku pojawiają się wyzwania. Po pierwsze, przez kwestie geopolityczne Polska postrzegana jest jako kraj przyfrontowy, przez co nie wszyscy inwestorzy są gotowi, aby lokować tutaj swoje pieniądze”.

Z tego powodu niektórym funduszom Private Equity nie udaje się uzyskać nowych środków na inwestowanie. Szansą dla tego rynku w Polsce jest zaś to, że nasz kraj ma nadal silną gospodarkę, a wiele branż wciąż nie zostało skonsolidowane. Ponadto, w Polsce mamy dobrą kulturę pracy i coraz większy poziom zaawansowania technicznego w przemyśle.

W co światowe fundusze Private Equity dziś najchętniej inwestują?

Maciej Ptak oświadczył, że “można wyróżnić kilka branż, które w ostatnim okresie są bardziej aktywne. Mowa tu o ochronie zdrowia, automatyzacji, obronności, weterynarii oraz wszystkim, co związane ze zdrowym stylem życia i zdrową żywnością”.

Jak rynek Private Equity postrzega sektor energetyczny?

Bartosz Łuczak zaznaczył, że “Polska ma do wydania 60 miliardów złotych na sieci elektroenergetyczne. Ich budowa to natomiast zadanie dla firm, w które fundusze Private Equity mogą inwestować”.

Jak rynek Private Equity postrzega branżę przemysłową?

Bartosz Łuczak stwierdził, że “większe zainteresowanie funduszy Private Equity będą budzić firmy innowacyjne, które nie wytwarzają prostych produktów, tylko produkty z wartością dodaną”.

Jaką pozycję na rynku Private Equity zajmują Chiny?

Maciej Ptak zwrócił uwagę, że “już od wielu lat chińskie firmy chcą inwestować w Europie, aby uprawdopodobnić siebie w oczach konsumentów europejskich i amerykańskich oraz przetestować swoje własne rozwiązania w krajach zachodnich”.

W rezultacie Chiny zainwestowały w sektor energetyczny w Europie, montując na Starym Kontynencie własne bloki energetyczne. Ponadto, Chiny zainwestowały ogromne środki w sektor żywnościowy w Stanach Zjednoczonych.

Czy fundusze Private Equity chętnie inwestują w sektor dóbr konsumpcyjnych?

Maciej Ptak podkreślił, że “na sektor dóbr konsumpcyjnych zawsze chętnie patrzyli duzi inwestorzy strategiczni. W związku z tym fundusze Private Equity chciały ten sektor konsolidować, mając na uwadze wyjście z takiej inwestycji za 4-5 lat poprzez wejście dużego, strategicznego podmiotu”.

Historycznie więc zawsze na rynku Private Equity dochodziło do dużej ilości transakcji w sektorze dóbr konsumpcyjnych. Maciej Ptak obawia się jednak, że faza konsolidacji tego sektora już się powoli kończy, przez co liczba transakcji będzie spadać. Z podobną sytuacją w Polsce mamy do czynienia w sektorze detalicznym.

Czy fundusze Private Equity zaczynają również interesować się sektorem MŚP w Polsce?

Bartosz Łuczak wskazał, iż “plusem inwestycji Private Equity w przedsiębiorstwa średniej wielkości w Polsce jest to, że są one łatwe do przeprowadzenia i w miarę elastyczne. Nie powinno więc dziwić, że fundusze Private Equity działają już w tym segmencie rynku”.

Czy sukcesja w polskich firmach rodzinnych stanowi wyzwanie dla funduszy Private Equity?

Maciej Ptak oznajmił, że “w Polsce jest grupa firm rodzinnych, w których synowie i córki właścicieli nie interesują się ich biznesem. W takich sytuacjach właściciele coraz częściej myślą o zmonetyzowaniu swojej wartości i sprzedaży firmy”.

Czy ESG zaczęło tracić na znaczeniu w strategiach inwestycyjnych funduszy Private Equity?

Bartosz Łuczak poinformował, że “zgodnie z raportem Forvis Mazars ESG to kwestia wciąż aktualna – szczególnie w przypadku instytucji finansowych. Można jednak spodziewać się, że w Stanach Zjednoczonych dojdzie teraz do wyhamowania wzrostu znaczenia kwestii ESG, co może również wpłynąć na rynek europejski”.

Jaka przyszłość czeka Private Equity?

Maciej Ptak jest zdania, że “Private Equity to formuła, która jak najbardziej dalej będzie aktywna. Obecnie obserwujemy po prostu kolejną fazę cyklu gospodarczego, po której powinniśmy wkroczyć w większą stabilizację. Wtedy fundusze Private Equity dopasują się do nowych reguł gry i będą zarabiać na optymalizacji oraz konsolidacji rynku”.

Czy Polska nadal jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla funduszy Private Equity?

Bartosz Łuczak ocenił, że “Polska zdecydowanie jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla funduszy Private Equity. Na tle reszty Europy ciągle wyróżnia nas bowiem wzrost gospodarczy, to właśnie on nadal będzie przyciągał tutaj fundusze”.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.