Marta Pabirowska, Radczyni Prawna z kancelarii Oniszczuk & Associates, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas konferencji Majątek bez ryzyka omawia nowe rozwiązanie pozwalające chronić majątek – fundacje rodzinne. Jakie mogą być ewentualne pułapki nowego rozwiązania? Przekonamy się poniżej:
Fundacja rodzinna okiem Marty Pabirowskiej
Marta Pabirowska zaznaczyła, że “fundacja rodzinna jest dość popularna. Na koniec 2023 roku złożono około 800 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnej. Pod tym pojęciem kryje się podmiot, który pozwala na odseparowanie majątku prywatnego od majątku firmowego”.
Fundacja rodzinna to zatem dobre, potrzebne na rynku polskim rozwiązanie, które ma na celu zabezpieczenie naszego prywatnego majątku inwestycyjnego. Kluczowe są tutaj trzy elementy: majątek, rodzina i podatki.
Za pomocą fundacji rodzinnej możemy zarządzać naszym majątkiem, pomnażać go i dystrybuować wypracowany zysk na rzecz najbliższych. Jeśli zaś nie założyliśmy rodziny, ale mamy wypracowany majątek inwestycyjny, to fundacja rodzinna oferuje nam również pewne atrakcyjne rozwiązania podatkowe.
Marta Pabirowska o zabezpieczeniu majątku
Marta Pabirowska stwierdziła, że “jeśli chodzi o zabezpieczenie majątku, to takie metody, jak jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna po prostu nie działają”.
Z kolei w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jesteśmy w stanie zoptymalizować ryzyko, ale fundacja rodzinna ma tutaj więcej zalet, ponieważ stanowi ona holding. Oznacza to, że odseparowuje ona majątek od działalności operacyjnej, którą możemy prowadzić obok na spółce.
Marta Pabirowska zwróciła jednak uwagę, że “fundacja rodzinna wypada gorzej od niektórych rozwiązań zagranicznych, ponieważ wszystkie aktywa, które do niej wniesiemy podlegają nadal polskiemu porządkowi prawnemu ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami – w tym podatkowymi”.
Istnieje więc ryzyko, że organy krajowe w administracji skarbowej niekorzystnie zinterpretują podatki w fundacji rodzinnej, co może skutkować opodatkowania sankcyjną stawką w wysokości aż 25%, jeśli organ stwierdzi, że działalność, którą prowadzimy na fundacji rodzinnej, wykracza poza zakres wskazywany przez ustawę.
Marta Pabirowska o progu wejścia w kontekście fundacji rodzinnej
Marta Pabirowska oświadczyła, że “każdy moment jest dobry, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i rozdzieleniu majątku prywatnego od majątku firmy. Ochrona majątku jest bowiem standardem w każdej rozwiniętej gospodarce”.
Należy przy tym wiedzieć, że fundusz założycielski w fundacji rodzinnej wynosi minimum 100 tysięcy złotych. Wystarczy zatem do fundacji wnieść jedną nieruchomość, którą posiadamy.
Co jednak istotne, według Marty Pabirowskiej “nie powinniśmy wnosić lokalu, w którym mieszkamy do fundacji rodzinnej, ponieważ będzie to uznane za świadczenie niepieniężne wypłacane na rzecz beneficjentów przez fundację, co poskutkuje nałożeniem podatku w wysokości 15%”.
Z tego powodu założenie i zarządzanie fundacją rodzinną należy odpowiednio zaplanować i skonsultować ze specjalistą. Jeśli zrobimy to świadomie, możemy nie tylko zabezpieczyć swój majątek prywatny i biznes na następne pokolenia, ale również zaoszczędzić.
Pułapka nowego rozwiązania okiem Marty Pabirowskiej
Marta Pabirowska podkreśliła, że “fundacja rodzinna absolutnie nie jest sposobem na ucieczkę z majątkiem przed istniejącymi długami. Wierzyciele nie mają bowiem problemu, żeby w stosunku do fundacji rodzinnej złożyć skargę pauliańską”.
Oznacza to, że fundacja rodzinna zabezpiecza tylko nasz majątek – ten, który został do niej wniesiony – przed ewentualnymi przyszłymi zobowiązaniami.
Marta Pabirowska o zabezpieczeniu w biznesie
Marta Pabirowska oznajmiła, że firmy, które będą współpracować z fundacjami rodzinnymi, powinny odpowiednio skonstruować umowę – w taki sposób, aby wypłacalność drugiej strony była zabezpieczona.