Francuska polityka topi złotego, a inflacja w USA go ratuje

„Kompas Kuczyńskiego” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym Michał Kryński rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, znanym analitykiem rynków finansowych, na temat globalnej ekonomii, finansów oraz geopolityki.

W najnowszym odcinku Piotr Kuczyński omawia kwestie zapowiedzi nagłych wyborów we Francji, która pogrążyły euro uderzając w złotego; oraz niższą od oczekiwań inflację w USA, która uderzyła w dolara pomagając złotemu. Co w średnim terminie przeważy? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Piotr Kuczyński o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Piotr Kuczyński oznajmił, że “na wybory do Parlamentu Europejskiego są dwa spojrzenia. Zgodnie z pierwszym, wybory te należy podsumować powiedzeniem “nic się nie stało”, ponieważ zdecydowaną większość w Parlamencie Europejskim stanowi dalej Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Zieloni oraz liberałowie”.

Ekspert przyznał przy tym, iż “faktycznie więcej mandatów w Parlamencie Europejskim uzyskała skrajna prawica, lecz nie są to jednorodne ugrupowania, dlatego bardzo trudno będzie im stworzyć jeden blok”.

Piotr Kuczyński ma jednak inne spojrzenie na wyniki tych wyborów. Jego zdaniem odzwierciedlają one nastroje w całej Europie. Oznacza to, że populistyczne ruchy przybierają na sile. W konsekwencji, politycy z głównego nurtu zaczną nasiąkać poglądami z prawej strony, gdyż będzie znajdowało to poklask.

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego ta populistyczna fala wynika z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zbyt łagodna polityka w stosunku do imigrantów, a drugim – opozycja w stosunku do Zielonego Ładu.

Piotr Kuczyński o obniżkach stóp procentowych w USA

Piotr Kuczyński podkreślił, że z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej USA wynika, iż czterech jego członków uważa, że w tym roku nie powinno być obniżki stóp procentowych. Siedmiu uważa zaś, że powinna być jedna obniżka, a pozostałych ośmiu oczekuje dwóch obniżek w bieżącym roku.

Ekspert zwrócił jednak uwagę, że “sytuacja ta w każdej chwili może ulec zmianie. Jerome Powell zaznaczył bowiem, że członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej USA, podejmując decyzję w sprawie stóp procentowych, nie mieli pełnej wiedzy o obecnej sytuacji inflacyjnej, które były publikowane w dniu zakończenia posiedzenia komitetu Fed”.

Według Piotra Kuczyńskiego “ma to ogromne znaczenie, ponieważ okazało się, że wskaźnik PCE (wskaźnik wydatków osobistych) wzrósł najmniej od pół roku – tylko o 0,15% w ujęciu miesięcznym. W efekcie, spora część inwestorów oczekuje dwóch obniżek stóp procentowych w USA – pierwszej we wrześniu, drugiej w grudniu”.

Piotr Kuczyński o danych z amerykańskiego rynku pracy

Piotr Kuczyński wskazał, iż “rzeczywiście liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych drastycznie spada, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych rośnie. Rynek pracy się zatem widocznie zacieśnia, co jest skutkiem środowiska wysokich stóp procentowych”.

Piotr Kuczyński zauważył jednak, że “z drugiej strony, opublikowane 7 czerwca dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się bardzo dobre, gdyż bardzo dużo miejsc pracy zostało utworzonych. Bardzo trudno więc ocenić, jaki jest stan rzeczywisty. Wydaje się jednak, że rynek pracy powoli zaczyna odczuwać wysokie stopy procentowe”.

Piotr Kuczyński o kursie polskiego złotego

Piotr Kuczyński ocenił, że “wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz ogłoszenie przyspieszonych wyborów parlamentarnych we Francji wywołały słabość kursu euro, co oczywiście uderzyło w polskiego złotego. Natomiast publikacja danych o inflacji w USA i konferencja przewodniczącego Fed osłabił się dolar, co z kolei umocniło złotego”.

W kolejnych dniach doniesienia o największej od 2017 roku różnicy między rentownością obligacji francuskich i niemieckich oraz głosach o jednoczeniu się prawicy we Francji, wywołały zaś następne osłabienie euro, co ponownie uderzyło w złotego. W rezultacie, na polskim rynku walutowym obawy europejskie wygrywają z nadziejami amerykańskimi.

Piotr Kuczyński o walucie The Unit

Grupa robocza do spraw usług finansowych i inwestycji powołana przez Radę Biznesu BRICS+ omówiła koncepcję nowej, wspólnej waluty rozliczeniowej dla krajów BRICS, która ma nazywać się The Unit. Waluta ta ma mieć 40% pokrycia w złocie.

Piotr Kuczyński jest jednak zdania, że do powstania tej waluty nie dojdzie lub jej utworzenie będzie miało bardzo ograniczony skutek, ponieważ kraje BRICS tak bardzo się między sobą różnią, że powołanie takiej wspólnej waluty o globalnym znaczeniu byłoby bardzo trudne.

Nie zmienia to faktu, iż zapowiedź waluty The Unit to sygnał pokazujący, iż wiele krajów myśli obecnie, jak uciec od dolara. Według Piotra Kuczyńskiego kluczowy cios amerykańskiej walucie nie zostanie jednak zadany przez kraje BRICS, lecz przez Chiny, które oprą juana o złoto.

Sytuacja na GPW okiem Piotra Kuczyńskiego

Piotr Kuczyński stwierdził, że “na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trwa korekta, która może się przedłużyć – choćby z powodu francuskich wyborów. Indeks WIG20 walczy obecnie o utrzymanie poziomu 2400 punktów. Istotniejsza będzie jednak ewentualna obrona wsparcia, które stanowi strefa 2250-2300 punktów”.

Piotr Kuczyński ostrzegł natomiast, że “niepokojąco wygląda  indeks WIG-Banki, gdzie zaczyna się wytwarzać podwójny szczyt. W takiej sytuacji w grę wchodzić będzie spadek o 1000 punktów, co pogrążyłoby WIG20”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....