Finansowanie dłużne: Dlaczego nie warto bać się banków?

Akces POINT to emitowana na antenie Telewizji Biznesowej nowa edukacyjna formuła telewizyjnego panelu eksperckiego, którego celem jest pomoc startupom w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowania, w celu komercjalizacji ich innowacyjnych projektów.

Tematem serii wywiadów, Akces POINT jest finansowanie polskich startupów poprzez akcelerację, granty, finansowanie dłużne, inwestycje anielskie, inwestycje funduszowe, venture building i crowdfunding.

W czwartym odcinku programu Adam Iwan i Anna Jurgaś z Akces NCBR oraz ich goście: Magdalena Miecielica – dyrektorka ds. rozwoju oferty dla innowacyjnego biznesu w Banku BNP Paribas i Marek Gut – Co-founder & CEO Your Kaya rozmawiają o finansowaniu dłużnym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym jest finansowanie dłużne oraz czym różni się od zwykłego kredytu?

Finansowanie dłużne nie różni się niczym od zwykłego kredytu. Forma ta od pozostałych metod finansowania startupów różni się tym, że w jej przypadku środki trzeba zwrócić do banku. Równocześnie, jest to jednak z reguły tańsze finansowanie, gdyż w tym przypadku całość udziałów pozostaje w rękach właścicieli biznesu.

Jaki rodzaj projektów może uzyskać finansowanie dłużne?

Głównym celem finansowania dłużnego jest natychmiastowa poprawa płynności finansowej spółki.

Jak wygląda wnioskowanie do otrzymania finansowania dłużnego?

W pierwszej kolejności startup musi się skontaktować z bankiem. Następnie taka młoda firma składa wniosek. Na tym etapie ustala się również cel tego finansowania. Wniosek składa się w formie elektronicznej, obie strony widzą, co klient wpisuje do wniosku. W tym kroku bank analizuje prognozy finansowe startupu.

Następnie bank ustala z młodą spółką warunki, kwotę finansowania i cenę kredytu. W ostatnim kroku bank przesyła startupowi umowę do podpisu.

Czy finansowanie dłużne jest popularne?

Zapotrzebowanie startupów na finansowanie wciąż jest naprawdę duże. Banki jednak nie zapewniają finansowania firmom, które nie spełniają ich warunków. Finansowanie dłużne jest zatem wymagające, nie każdy startup może z tej metody skorzystać.

Jaka jest najwyższa dozwolona kwota przy finansowaniu dłużnym?

Maksymalny limit kwotowy przy finansowaniu dłużnym, co do zasady, wynosi 2 miliony złotych. Co więcej, aby skorzystać z finansowania dłużnego, startup musi generować co najmniej 2 miliony przychodów rocznie i powinien posiadać dodatnie kapitały własne.

Plusy finansowania dłużnego w przypadku projektu Your Kaya

W przypadku projektu Your Kaya było szybką i stosunkowo tanią metodą pozyskania kapitału. Na dodatek, finansowanie dłużne nie miało żadnych ograniczeń co do sposobu wykorzystywania środków.

Minusy finansowania dłużnego

Ubieganie się o finansowanie dłużne w banku bywa problematyczne, jako że z reguły startupy nie mają odpowiednio przygotowanej analityki finansowej.

Jakie są kroki banku w przypadku niespłacenia finansowania dłużnego przez firmę?

Jeśli startup co kwartał spełnia założenia dotyczące prognoz finansowych, to bank nie podejmuje żadnych kroków.

Natomiast, jeżeli młoda firma nie osiąga prognozowanych wyników, bank posługuje się narzędziami zmieniającymi parametry finansowania w taki sposób, aby spółce było lżej. Celem banku jest bowiem dalsza współpraca i wsparcie startupu w trudnych chwilach.

Jak bank wspiera przedsiębiorstwa w procesie umiędzynarodowienia biznesu?

Banki pomagają wejść klientom na rynki zagraniczne za pomocą wielu działań. Po pierwsze, wiele instytucji pozwala startupom zakładać rachunki w różnych krajach. Ponadto, banki zapewniają odpowiednie systemy i aplikacje do zarządzania płatnościami i ogólnie finansami w wielu krajach.

Co więcej, banki oferują również raporty branżowe, które mają informować startupy, jak dane branże czy konkretne rynki wyglądają w różnych krajach.

Jak finansowanie dłużne przyczyniło się do rozwoju Your Kaya?

Dzięki finansowaniu dłużnemu, Your Kaya zdołało zwiększyć skalę dystrybucji offline – czyli wejść do sieci Rossmann i zatowarować się na tyle dobrze, aby się w tej sieci utrzymać. Na dodatek, finansowanie dłużne zapewniło Your Kaya większą swobodę i elastycznie zarządzanie płynnością.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...