Fed, ECB, wybory, powódź. Czym żyją rynki?

Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Tomasz Tarczyński – Prezes zarządu w Opoka TFI. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak powódź wpłynie na polskie spółki giełdowe?

Tomasz Tarczyński stwierdził, że powódź absolutnie nie wpłynie na spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czy Fed będzie obniżać stopy procentowe?

Tomasz Tarczyński oznajmił, że “obecnie rynek jest podzielony i nie wie czy wrześniowa obniżka stóp procentowych Fed będzie o 25 punktów bazowych czy może jednak o 50 punktów”.

Czy decyzje Fed mogą dramatycznie wpłynąć na amerykańskie akcje?

Tomasz Tarczyński jest zdania, że “tym razem obniżki stóp procentowych Fed powinny wspierać trend wzrostowy na amerykańskiej giełdzie – należy go zatem traktować pozytywnie”.

Czy po najbliższej obniżce Fed nastąpi dłuższy cykl luzowania polityki monetarnej?

Tomasz Tarczyński uważa, że “najbliższa cięcie stóp procentowych Fed rozpocznie cykl obniżek. Nie powinien być on jednak bardzo duży, ponieważ znów pojawi się problem z inflacją”.

Jak rynki zareagują na wynik wyborów w USA?

Tomasz Tarczyński zwrócił uwagę, że “pomimo niepewności co do wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, trend na amerykańskim rynku akcji cały czas jest pozytywny”.

Dlaczego warto inwestować w sektor biotechnologiczny?

Tomasz Tarczyński ocenił, że “sektor biotechnologiczny ma teraz bardzo duży potencjał, ponieważ spadł on do absurdalnie niskich poziomów”.

Tomasz Tarczyński o ropie naftowej i prognozach dla obligacji długoterminowych

Tomasz Tarczyński podkreślił, że “obecnie za rozsądny dodatek do portfela akcji powszechnie uchodzą obligacje długoterminowe. Opoka TFI uważa jednak, że odpowiednim dodatkiem są surowce. Historycznie zdarzało się już bowiem, że przy obniżkach stóp procentowych Fed, długoterminowe stopy procentowe rosły”.

Surowce zaś wyraźnie potaniały, zwłaszcza ropa naftowa i produkty z nią związane, przez problem z popytem. W ujęciu długoterminowym pojawi się jednak problem z podażą, nie ma bowiem nakładów inwestycyjnych na nowe złoża.

Prognoza dla cen metali szlachetnych

Tomasz Tarczyński jest zdania, że “na Zachodzie nadal nie ma mocnych napływów na funduszach ETF na metale szlachetne, fundusze hedgingowe również nie mają dużej alokacji na złoto, podczas gdy kruszec ten bije nowe historyczne rekordy w wielu walutach”.

Mamy tutaj więc bardzo silny trend wzrostowy, który jednocześnie jest pozbawiony przegrzania czy euforii. Teraz jednak, zdaniem Tomasza Tarczyńskiego, srebro, pallad i platyna powinny wyprzedzić złoto. Liczba otwartych pozycji na tych metalach szlachetnych w ostatnich latach jest bowiem bardzo niska, co jest typowe dla dołków.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...