Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.
W nowym odcinku programu Piotr Ochnio prezentuje najświeższe wiadomości związane z rynkiem nieruchomości w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Fliperka przegrała sprawę z fiskusem
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że szybka sprzedaż mieszkań po remoncie powinna być traktowana jako działalność gospodarcza. Wyrok daje fiskusowi mocne narzędzie do ścigania inwestorów nieruchomościowych i może wpłynąć na rynek mieszkań w Polsce.
Sprawa, którą rozpatrywał NSA, dotyczyła kobiety, która w krótkim czasie kupiła, wyremontowała i sprzedała cztery mieszkania. Organy podatkowe uznały, że jej działania miały charakter zorganizowany i powtarzalny, co spełnia definicję działalności gospodarczej.
Skarbówka nakazała jej zapłatę podatku według zasad obowiązujących przedsiębiorców, co oznaczało konieczność uiszczenia 19% podatku liniowego lub opodatkowanie według skali podatkowej.
Składając skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, kobieta argumentowała, że jej działania miały charakter prywatny i że powinna skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości.
NSA jednak podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wskazując, że szybki zakup, remont i sprzedaż mieszkań nie wpisują się w kategorię zarządzania prywatnym majątkiem.
Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnił swój wyrok następująco: “kupowanie mieszkań, ich remontowanie i szybka sprzedaż to działania typowe dla przedsiębiorców, a nie osób prywatnych. Brak osobistego użytkowania nieruchomości dodatkowo świadczy o ich przeznaczeniu na cele zarobkowe”.
Skarbówka zacznie ścigać fliperów?
Piotr Ochnio wskazał, że “do tej pory większość rynku fliperskiego działała właśnie w ten sposób – kupowano nieruchomości jako osoby prywatne lub jednoosobowe działalności gospodarcze, teoretycznie na cele mieszkaniowe, a następnie je remontowano i sprzedawano, omijając obowiązujące przepisy i zarabiając na tym duże pieniądze”.
Jeśli teraz organy skarbowe zaczną egzekwować przepisy i działać zgodnie z wyrokiem NSA, proceder ten bardzo mocno się ukróci. Decyzja sądu może więc oznaczać, że osoby zajmujące się flippingiem na większą skalę będą musiały liczyć się z ryzykiem wzmożonych kontroli podatkowych oraz koniecznością zapłaty wyższego podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkań.
W efekcie, eksperci podkreślają, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może mieć znaczący wpływ na rynek nieruchomości. Decyzja NSA daje bowiem fiskusowi mocne podstawy do nałożenia wyższego opodatkowania.
Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku?
Piotr Ochnio poinformował, że według analiz ekspertów na postawienie 100-metrowego parterowego domu w stanie deweloperskim potrzeba dziś około 430 tysięcy złotych.
Wycena obejmuje koszty samej budowy, bez zakupu działki pod budowę domu ani prac wykończeniowych po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nieruchomości zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Koszty budowy mogą się różnić w zależności od inwestycji, jako że można wybrać materiały z niższej lub wyższej półki cenowej. Różnie cenią się też ekipy budowlane.
Nie zmienia to faktu, że na początku 2025 roku ceny materiałów budowlanych minimalnie, ale jednak spadły. W sumie uwzględniając wszystkie 13 kategorii, którymi posługuje się Grupa PSB Handel, obecnie ceny są o średnio 0,3%. niższe niż na początku 2024 roku.
Najbardziej potaniały wykończenia i sucha zabudowa, dachy i rynny (o 4-5%), najmocniej zdrożały natomiast cement, wapno, otoczenie domu, płyty OSB i drewno (o 3%). Koszty robocizny z kolei mocno w ciągu roku wzrosły. Dla robót ogólnobudowlanych remontowych wskaźnik ten między czwartym kwartałem 2023 a 2024 roku poszedł w górę o 12,3%.
Z kolei średnia cena działki budowlanej za metr kwadratowy na prowincji mieści się w przedziale około 250-320 złotych, natomiast planujący zakup niewielkiej działki budowlanej pod budowę domu w większym mieście lub na przedmieściach muszą liczyć się ze stawkami w przedziale 600-800 PLN.
Czy Cinkciarz.pl zbankrutował?
Piotr Ochnio zwrócił uwagę, że “w ostatnim czasie głośnym echem odbija się sprawa popularnego kantoru internetowego Cinkciarz.pl”.
Warto bowiem pamiętać, iż ten kantor rozrósł się do ogromnych rozmiarów w związku z orzeczeniem bankowym stanowiącym, że klienci sami mogą zanieść franki szwajcarskie do banków, nie musząc przy tym korzystać ze spreadu bankowego.
W pewnym momencie okazało się jednak, że skarbiec jest pusty. Stało się tak, ponieważ właściciele Cinkciarz.pl roztrwonili sporo pieniędzy i kiedy strona przychodowa spadła, zabrakło na bieżące regulowanie płatności. Już ponad 1500 osób zgłosiło swoje roszczenia na łączną kwotę przekraczającą 49 milionów złotych.