W trzeciej części wywiadu redaktora naczelnego Telewizji Biznesowej, Tymoteusza Nowaka, z Katarzyną Nowak, prekursorką tenisa zawodowego w Polsce, omówione zostały wyzwania sportowców po zakończeniu ich kariery.
Dyskusja dotyczy trudności związanych z brakiem wsparcia dla sportowców w przeszłości oraz rosnącej roli sportu w obecnych czasach. Jak zmieniły się warunki dla sportowców na przestrzeni ostatnich lat w Polsce? Jak media i federacje promują rozwój sportu w Polsce i wpływają na jego ewolucję? Przekonamy się poniżej:
Czym Katarzyna Nowak zajmuje się po zakończeniu kariery?
Katarzyna Nowak skończyła karierę w 1997 roku. Były to dopiero początki profesjonalizacji tenisa w Polsce. Co istotne, Katarzyna Nowak nie została wtedy zaproszona do Polskiego Związku Tenisowego, nie mogła się więc dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi zawodnikami.
W efekcie, prekursorka tenisa zawodowego w naszym kraju odpoczęła od tenisa i skończyła studia – pedagogikę, na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie, w 2004 roku Katarzyna Nowak powróciła do tego sportu i została telewizyjną komentatorką tenisa. Swoją karierę komentatorki była tenisistka zakończyła dopiero w 2022 roku.
Jakie były największe trudności w rozwoju tenisa w Polsce w latach 90-tych?
Katarzyna Nowak zwróciła uwagę, że w latach dziewięćdziesiątych w Polsce tenis wciąż nie był ukazywany w mediach. Dopiero pod koniec opisywanej dekady polski tenis zaczął otwierać się na świat.
W efekcie, na początku XXI wieku tenis w Polsce zaczął być pokazany w telewizji, co znacząco zwiększyło popularność tenisa w naszym kraju. Dziś zaś już praktycznie wszystkie mecze polskich Polaków na dużych turniejach są transmitowane w telewizji, nawet jeśli grają oni na pobocznych kortach, które z reguły nie są pokazywane.
Jakie zmiany zaszły w polskim tenisie w ostatnich 20 latach?
Katarzyna Nowak podkreśliła, że dziś już polski tenis dogonił świat. W naszym kraju działają już globalne firmy, specjalizujące się w dbaniu o interesy tenisistów. W efekcie, najlepsi zawodnicy posiadają menedżerów, którzy pozyskują dla nich liczne kontrakty, dzięki czemu są oni w pełni zabezpieczeni finansowo, mogą się skupić wyłącznie na sporcie.
Co więcej, w XXI wieku tenisiści i tenisistki z Polski zaczęły przechodzić na zawodowstwo już w wieku 15 lat, podobnie jak zawodnicy i zawodniczki z najbardziej utytułowanych w tym sporcie krajów. W poprzednich dekadach było to w Polsce nie do pomyślenia, Katarzyna Nowak mogła zacząć grać profesjonalnie dopiero w wieku 20 lat.