Eurowybory, rekonstrukcja rządu i ucieczka sędziego do Mińska

“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.

W 12. odcinku programu prowadzący poruszyli takie tematy, jak: nadchodzące wybory do parlamentu europejskiego, ucieczka sędziego-zdrajcy do Mińska, protest Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Karol Wenus i Jakub Zadrożny o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego

Na listach Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdziemy trzech ministrów rządu: Marcina Kierwińskiego – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Borysa Budkę – Ministra Aktywów Państwowych oraz Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na listach Prawa i Sprawiedliwości znajdziemy zaś Jacka Kurskiego, Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika czy Daniela Obajtka. Karol Wenus stwierdził zaś, iż wszystko wskazuje na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego partia PiS postawiła na mobilizację twardego elektoratu.

Na listach w wyborach do do Parlamentu Europejskiego zabrakło zaś bardzo zasłużonych eurodeputowanych – Jerzego Buzka, Leszka Millera, Janiny Ochojskiej i Ryszarda Legutki.

Karol Wenus i Jakub Zadrożny o ucieczce sędziego-zdrajcy do Mińska

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oznajmił w ostatnich dniach, że “poprosił policję, aby ci łajdacy z Polski nie zabili tego człowieka”. Słowa te odnosiły się do Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś i poprosił tamtejsze władze o azyl polityczny.

Koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak oznajmił już, że służby nie prowadziły sprawy przeciwko Tomaszowi Szmydtowi. Warto dodać, że Tomasz Szmydt, jako sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, miał dostęp do informacji niejawnych – była to więc bardzo cenna osoba dla białoruskich służb.

W efekcie, Prokuratura Krajowa wydała już postanowienie o przedstawienie Tomaszowi Szmydtowi zarzutu szpiegostwa. Warto też podkreślić, że przez ostatnie lata Tomasz Szmydt był sędzią ściśle związanym ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry – choć dziś przedstawiciele tego ugrupowania wypierają się znajomości z nim.

Karol Wenus i Jakub Zadrożny o proteście Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

W piątek odbyły się protesty rolników w sprawie Zielonego Ładu. W protestach bierze udział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Warto przy tym zaznaczyć, że Zielony Ład został ustalony za czasów rządu partii PiS.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...