Dzięki Scanway new space zawitał do Polski

Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway SA w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem omawia start satelity EagleEye. Jak Scanway rozwija w Polsce obszar new space? Przekonamy się poniżej:

Jędrzej Kowalewski o satelicie EagleEye

Jędrzej Kowalewski ujawnił, że satelita EagleEye, wraz z komponentem optycznym, obecnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Scanway i Creotech Instruments obecnie czekają zaś na moment, w którym będą mogli zintegrować satelitę z rakietą, co z reguły trwa około dwa tygodnie. Później rakieta będzie przygotowywana do startu.

Prezes Scanway o starcie rakiety

Jędrzej Kowalewski przewiduje, że rakieta z satelitą EagleEye wystartuje na początku lipca. Oficjalna data z całą pewnością zostanie przez SpaceX podana już niebawem.

Jędrzej Kowalewski o teleskopie optycznym SOP200

Jędrzej Kowalewski wyjaśnił, że teleskop optyczny SOP200 powinien dostarczyć rozdzielczości o poziomie około 1,75 metra na piksel z wysokości 500-550 kilometrów, czyli na docelowej orbicie. Po obniżeniu tego pułapu w trakcie misji do około 300 kilometrów, rozdzielczość ulegnie poprawie do 1 metra na piksel.

Prezes Scanway zaznaczył przy tym, że “dojście do rozdzielczości na poziomie 1 metra na piksel będzie nie tylko efektem teleskopu dostarczonego przez Scanway, ale również całej platformy”.

Jędrzej Kowalewski podkreślił ponadto, że wykonanie satelity klasy lekkiej, który będzie w stanie dostarczyć zobrazowanie o takiej rozdzielczości, to prawdziwa innowacja w skali światowej.

Prezes Scanway o zadaniach misji EagleEye

Jędrzej Kowalewski wskazał, że “misja EagleEye ma charakter demonstracyjny, co oznacza, że nie jest ona przeprowadzana w konkretnym celu biznesowym”.

Prezes Scanway wytłumaczył, że “najważniejsze jest tutaj, aby Scanway udowodnił, że potrafi przygotować sprzęt o takiej rozdzielczości, który może operować na orbicie i wykonywać różne rodzaje zobrazowań – w tym na terenach pustynnych i zalesionych, a Creotech Instruments udowodnił, że jego jego platforma jest zdolna do realizacji takich misji”.

Jędrzej Kowalewski o czasie trwania misji EagleEye

Jędrzej Kowalewski wyjaśnił, że “przez pierwsze pół roku misja EagleEye będzie polegała na uruchomieniu wszystkich kluczowych podsystemów i doprowadzeniu satelity do odpowiedniego stanu. Następnie satelita będzie działał na orbicie przez kilka lat. Teleskop optyczny SOP200 został przygotowany z myślą o żywotności od 3 do 5 lat”.

Prezes Scanway o sprowadzeniu satelity na Ziemię

Jędrzej Kowalewski wytłumaczył, że “orbita, na której poruszać się będzie satelita EagleEye porusza się wewnątrz szczątkowej atmosfery, która cały czas minimalnie będzie spowalniać satelitę. W efekcie, w ciągu kilku lat taki satelita zostanie samoczynnie ściągnięty w atmosferę, a następnie spali się w ciągu kilku miesięcy”.

Jędrzej Kowalewski o rakiecie Ariane 6

Jędrzej Kowalewski oświadczył, że “Scanway dostarcza w tym roku ładunki do czterech misji, w tym na rakietę Ariane 6. Spółka jest bardzo szczęśliwa, że uczestniczy w tej misji, ponieważ Ariane 6 to największa europejska rakieta w historii i jest ona Europie niezbędna”.

Jędrzej Kowalewski wyjaśnił przy tym, że w misji tej Scanway – za pomocą własnego dwukamerowego zestawu optycznego znajdującego się we wnętrzu rakiety Ariane 6 – sprawdzi w jaki sposób dokona się separacja osłon ładowni od rakiety.

Kontrakt z Nara Space Technology okiem prezesa Scanway

Jędrzej Kowalewski ocenił, że “kontrakt z Nara Space Technology jest przełomowy nie tylko dla Scanway, ale również dla całego polskiego sektora kosmicznego, ponieważ to prawdopodobnie największy kontrakt komercyjny na segment satelitarny w historii polskich firm dla kogoś innego niż Europejska Agencja Kosmiczna”.

Według Prezesa Scanway oznacza to, że “wraz z tym kontraktem, new space – czyli komercyjny obszar kosmiczny – zawitał właśnie do Polski. W ramach tej misji spółka musi dostarczyć ładunek, składający się z dwóch teleskopów, z których każdy będzie pracował na inne pasmo światła, aby wykrywać emisje metanu”.

Jędrzej Kowalewski wyjawił również, że kontrakt z Nara Space Technology jest kilkuletni, a przygotowany przez Scanway ładunek zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w 2026 roku.

Co więcej, jeśli Nara Space Technology będzie zadowolone z tego kontraktu, będzie mógł on zostać przedłużony i Scanway będzie mógł co roku oferować uzupełnienie składników konstelacji dla swojego klienta.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...