W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, analizuje sytuację na rynkach finansowych w drugiej połowie czerwca. Na jakie instrumenty Forex warto zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:
Na czym polega carry trading?
Carry trading polega na handlowaniu na danej parze walutowej w taki sposób, aby otrzymywać dodatni swap. Dodatni swap powstaje zaś, gdy stopy procentowe na pierwszej walucie w danej parze są wyższe niż na drugiej.
Analiza pary walutowej AUD/CHF
Dariusz Dargo zaznaczył, że kurs dolara australijskiego względem franka szwajcarskiego znajduje się w tym momencie w długoterminowym trendzie wzrostowym.
W ostatnim czasie na wykresie pary AUD/CHF na dolnym ograniczeniu tego kanału pojawiła się zaś formacja objęcia hossy. Najbliższy opór znajduje się z kolei ponad 60 pipsów wyżej. W rezultacie, w tym momencie carry trading na tej parze jak najbardziej ma sens, gdyż przy pozycji długiej mamy tutaj dodatni swap.
Analiza pary walutowej USD/CHF
Kurs dolara amerykańskiego wobec franka szwajcarskiego cały czas znajduje się w trendzie spadkowym. Co więcej, Dariusz Dargo spodziewa się, że ten ruch będzie jeszcze kontynuowany. W grę wchodzi tutaj zejście o kolejne 100 pipsów, do najbliższego poziomu wsparcia, wyznaczonego przez trwającą ponad miesiąc konsolidację.
Na tej parze walutowej carry trading nie jest zatem obecnie wskazany, ponieważ w przypadku pozycji krótkiej swap jest ujemny.
Analiza pary walutowej GBP/CHF
Kurs funta szterlinga wobec franka szwajcarskiego również znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Dariusz Dargo podkreślił, iż na tej parze walutowej wytworzyła się formacja głowy z ramionami, co sprawia teraz istnieje duża szansa na dalsze zejście kursu GBP/CHF o kolejne 150 pipsów.
W tym wypadku więc carry trading także nie jest wskazany, ponieważ gdy mowa o pozycji krótkiej, swap jest ujemny.
Analiza pary walutowej AUD/USD
Dariusz Dargo zauważył, że na wykresie dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego kurs przez ostatnie dwa miesiące gromadzi się pod linią trendu spadkowego. Jeśli ten opór zostanie wybity, może nas czekać ruch w górę nawet o 200 pipsów.
Analiza pary walutowej USD/CAD
Dariusz Dargo oznajmił, że kurs dolara amerykańskiego względem dolara kanadyjskiego znajduje się obecnie niemal idealnie pośrodku strefy konsolidacji. W obecnej sytuacji warto więc wstrzymać się z otwieraniem pozycji na tej parze walutowej i obserwować rozwój wydarzeń.
Analiza pary walutowej EUR/GBP
W ostatnim czasie na wykresie kursu euro względem funta szterlinga pojawiła się formacja objęcia hossy.
W efekcie, wygenerowany został silny impuls wzrostowy. Dariusz Dargo jest zdania, że “to jeszcze nie koniec wzrostów, gdyż wszystko wskazuje, że mieliśmy tutaj do czynienia z pełnoprawnym odwróceniem trendu. Celem obecnego ruchu w górę jest strefa podaży znajdująca się 60 pipsów nad bieżącą ceną”.
Analiza pary walutowej NZD/CHF
W ostatnim czasie na wykresie kursu dolara nowozelandzkiego względem franka szwajcarskiego wytworzyła się formacja objęcia hossy. W rezultacie, Dariusz Dargo oznajmił, że teraz można oczekiwać rajdu pary NZD/CHF 100 pipsów w górę.
Analiza kursu ropy naftowej
Kurs ropy naftowej także w ostatnim czasie rozpoczął rajd wzrostowy. Dariusz Dargo spodziewa się, że paliwo to będzie nadal drożej, mamy obecnie możliwość podejścia ceny ropy WTI do 83 dolarów za baryłkę.
Analiza indeksu S&P 500
Indeks S&P 500 cały czas znajduje się w bardzo silnym długoterminowym trendzie wzrostowym. W konsekwencji, choć od czasu do czasu w tej tendencji pojawiają się korekty, to Dariusz Dargo odradza jakiekolwiek próby krótkiej sprzedaży. Potencjalną korektę można zaś wykorzystać do otwarcia pozycji długiej.
Analiza kursu złota
Dariusz Dargo zwrócił uwagę, że kurs złota co prawda znajduje się obecnie w kanale spadkowym, lecz już niebawem powinien wybić z niego górą i kierować się na nowe historyczne szczyty.