W 30. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:
Arkadiusz Jóźwiak o niespodziewanych zmianach w danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym
Arkadiusz Jóźwiak poinformował, że “zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wyniosła w minionym miesiącu 142 tysiące. Odczyt ten jest lepszy od lipcowego, ale gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się, że zmiana ta wyniesie 164 tysiące”.
Odczyt ten ukazuje zatem kontynuację ochłodzenia na amerykańskim rynku pracy. Co więcej, opublikowano również spadkową rewizję odczytu lipcowego. Okazało się, że finalnie w lipcu amerykański rynek pracy wytworzył zaledwie 89 tysięcy miejsc pracy, co było najgorszym wynikiem od grudnia 2020 roku.
Jeśli zaś chodzi o pozytywne informacje – po tym, jak na przestrzeni ostatnich miesięcy stopa bezrobocia doświadczała nieprzerwanego wzrostu, w sierpniu doszło do spadku. Bezrobocie obniżyło się z 4,3% do 4,2%. Ponadto, pensje rosły nieco szybciej niż oczekiwali ekonomiści.
Analiza pary EUR/USD
Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że dolar amerykański niespodziewanie zaczął się umacniać. Kurs EUR/USD oddalił się od oporu przyjmującego wartość 1.11. Jeśli ruch ten będzie kontynuowany, to w najbliższym czasie może czekać nas co najmniej przetestowanie wsparcia na poziomie 1.103”.
Analiza pary USD/CAD
Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że “z technicznego punktu widzenia wiele wskazuje na to, że na parze USD/CAD rozgrywana jest korekta wzrostowa. Jej początek miał miejsce 28 sierpnia – po tym, jak kurs dolara odbił od technicznego wsparcia w wysokości 1.344 CAD. Teraz zmierza on w stronę ważnego oporu na poziomie 1.36 CAD”.
Bariera ta była testowana już wielokrotnie, gdy przyjmowała formę wsparcia. Do jej pokonania doszło dopiero 28 sierpnia. W tym momencie stanowi zaś ona kluczowy opór. Według Arkadiusza Jóźwiaka, jeśli w tym miejscu pojawiłaby się większa presja podażowa, mógłby nas czekać powrót na ścieżkę spadków.
Początek rajdu spadkowego na DAX 40
Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, że “odbicie indeksu DAX 40 od oporu w wysokości 19 000 punktów zainicjowało spory rajd spadkowy, który doprowadził do przetestowania wsparcia na poziomie 18 250 punktów. Teraz co prawda dochodzi do odbicia, lecz ryzyko kontynuacji spadku w dalszym ciągu istnieje”.
Indeks Dow Jones przy wsparciu 40 000 punktów
Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że “indeks Dow Jones zmierza w stronę kluczowego wsparcia przyjmującego wartość 40 000 punktów. Bariera ta była wielokrotnie testowana – najpierw jako opór w pierwszej połowie tego roku, a następnie w lipcu jako wsparcie”.
Co istotne, odbicie od tej bariery stworzyłoby na wykresie prawe ramię formacji odwróconej głowy z ramionami. W takim scenariuszu mielibyśmy szansę na większy i bardziej długotrwały wzrost notowań indeksu Dow Jones.
Kurs złota przygotowuje się do wybicia w górę
Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że “złoto od dłuższego czasu utrzymuje się w tendencji bocznej, a knoty świec schodzą do horyzontalnego wsparcia w wysokości 2471 dolarów, natomiast korpusy nie zamykają się poniżej linii trendu wzrostowego. W efekcie, utworzyła się ważna strefa wsparcia”.
Wszystko to oznacza, że prowzrostowych sygnałów nie brakuje i bardziej prawdopodobne wydaje się teraz wybicie górą z obecnego zakresu, co zaowocowałoby ustanowieniem nowych historycznych szczytów, a także napędzeniem rajdu wzrostowego.
Kurs ropy WTI spadnie poniżej 66 dolarów?
Arkadiusz Jóźwiak ostrzegł, że “notowania ropy WTI osunęły się w rejon technicznego wsparcia w wysokości 66 dolarów. Co istotne, powyżej tej bariery ropa utrzymuje się już od sierpnia 2021 roku. Pułap ten był kilkukrotnie testowany, lecz za każdym razem stanowił on kluczowe wsparcie”.
Wybicie tej bariery otworzyłoby zaś drogę do spadków aż w okolice 44 dolarów. Na tym etapie scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny. Warto jednak obserwować, jak kurs będzie zachowywał się w okolicy 66 USD.