„Dolar powinien się osłabiać” – Inflacja, FED, wybory USA, surowce, obligacje

Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Adam Drozdowski – Zarządzający Funduszami Invalue Multi-Asset. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Co się wydarzyło na rynkach finansowych 1 maja?

1 maja Rezerwa Federalna USA zapowiedziała zdecydowane zmniejszenie płynności na rynku obligacji. Do tej pory Fed wypuszczał na rynek obligacje 60 miliardów dolarów miesięcznie. Od końca maja sprzedaż ta będzie zmniejszała się do 25 miliardów USD miesięcznie.

Na dodatek Departament Skarbu USA od końca maja będzie skupował obligacje za 7,5 miliarda dolarów, co oznacza, że w praktyce podaż obligacji będzie wynosiła tylko 17,5 miliarda USD.

Warto przy tym zaznaczyć, że rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich od końca kwietnia zaczęła dynamicznie spadać i w ocenie Adama Drozdowskiego ruch ten będzie kontynuowany. Ekspert spodziewa się ich obniżki nawet do poziomu 3,8%.

Dlaczego Fed rozpoczął skup amerykańskich obligacji lata temu?

Rezerwa Federalna USA rozpoczęła skup amerykańskich obligacji w latach 2010-2011 po to, by ratować amerykańską gospodarkę. Teraz zaś sytuacja na rynku, związana z bilansem Fed, wraca do normalności, co stanowi pozytywny sygnał dla amerykańskiego rynku obligacji.

Dlaczego Fed nie obniża stóp procentowych?

Zdaniem Adama Drozdowskiego “Fed może w ogóle nie obniżyć stóp procentowych przez dłuższy okres, ponieważ przed nami druga fala inflacyjna, jak to miało miejsce w poprzednich cyklach inflacyjnych w latach 40. i 70. Ponadto, zmniejszenie płynności na rynku obligacji przez Fed działa w podobny sposób, co obniżka stóp procentowych”.

Adam Drozdowski zaznaczył, że w konsekwencji “nie spodziewa się znaczących obniżek stóp procentowych przez wiele kwartałów, ale obniżka o 25 lub 50 punktów bazowych może się dokonać”.

Czy czeka nas druga fala inflacji w USA?

Adam Drozdowski zaznaczył, że “sięgając do analogii historycznych możemy dostrzec, iż druga fala inflacji może już rozpocząć się za 2-3 kwartały. Jej szczyt w Stanach Zjednoczonych może zaś dotrzeć do poziomów, które były widoczne w poprzedniej fali”.

Jak skup skup obligacji amerykańskich przez Departament Skarbu USA może wpłynąć na rynki?

Departament Skarbu USA zapowiedział skup obligacji za 7,5 miliarda dolarów, co oznacza luzowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych i powinno zapewnić stabilizację na rynku obligacji. Bardzo dobrze w tych warunkach, zdaniem Adama Drozdowskiego, powinny sobie również radzić nisko wyceniane spółki oraz surowce.

Z kolei dolar amerykański nadal powinien się osłabiać, a złoty jeszcze mocniej się umacniać. W konsekwencji, kurs USD, w opinii Adama Drozdowskiego, może już wkrótce nawet spaść poniżej poziomu 3,90 PLN.

Wybory w USA – jak zareagują rynki światowe gdy wygra Donald Trump?

Adam Drozdowski zaznaczył, że “zasadniczo w roku wyborów prezydenckich, akcje w Stanach Zjednoczonych zachowują się bardzo dobrze – rosną średnio o 20%. Co ciekawe, dwukrotnie wyższe wzrosty od najdroższych spółek wzrostowych notują w takim okresie spółki nisko wycenione”.

Adam Drozdowski zwrócił również uwagę, że w 2016 roku inwestorzy nie mieli pojęcia, co zrobi Donald Trump, gdy doszedł do władzy. W praktyce rządził on wtedy za pomocą tweetów, co rozregulowało rynek.

Teraz już potencjalna kadencja Trumpa byłaby nieco bardziej przewidywalna i mniej niepokojąca dla rynków, dlatego nie powinna ona negatywnie wpłynąć na notowania na Wall Street.

Jak geopolityka kształtuje ceny surowców?

Adam Drozdowski zaznaczył, że “geopolityka w ostatnich miesiącach istotnie wpływa na ceny surowców – zwłaszcza miedzi i złota – a to dopiero preludium przed dalszymi wzrostami ich cen”.

Adam Drozdowski spodziewa się ponadto, że “kurs ropy naftowej do czasu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będzie utrzymywać się na przyzwoitym poziomie, lecz potem należy oczekiwać wzrostów”.

Jaka będzie cena złota na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy?

Adam Drozdowski uważa, że “cena złota na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy powinna sięgnąć 2600 dolarów, gdyż kruszec ten dobrze się zachowuje w środowisku słabego dolara i napięć geopolitycznych”.

Value vs. growth – w jakie spółki inwestować w kolejnych latach?

Adam Drozdowski podkreślił, że “w okresie ostatnich kilkunastu lat spółki wzrostowe radziły sobie znacznie lepiej niż spółki wartościowe, lecz w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat tendencja ta się odwraca – spółki nisko wyceniane zachowują się zdecydowanie lepiej”.

Adam Drozdowski zwrócił przy tym uwagę, że wykres relacji spółek nisko wycenianych do spółek najdroższych zrobił podwójne dno i zaczął się wybijać w momencie kryzysu banków regionalnych. Zdaniem Adama Drozdowskiego trend ten będzie dalej trwał, a nawet w najbliższych dwóch latach będzie on przybierał na sile.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...