Dlaczego USA biją Europę w wyścigu gospodarczym?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak listy prezesów do akcjonariuszy, gospodarczy wyścig Stanów Zjednoczonych z Europą czy gospodarka Indii. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy list prezesa spółki giełdowej do akcjonariuszy jest dobrym narzędziem używanym do komunikacji?

Absolutnie tak, ponieważ bardzo często zawierają one objaśnienia danych, które znajdują się w sprawozdaniach finansowych, a ponadto pozwalają one akcjonariuszom zrozumieć, jak CEO spółki postrzega wyniki finansowe swojej spółki.

Jednak na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie listów prezesów do akcjonariuszy, z których można wyciągnąć coś więcej niż krótkie podsumowanie sprawozdania finansowego, pojawia się naprawdę niewiele.

Złota porada inwestycyjna Warrena Buffetta

Warren Buffett w swoim ostatnim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway przypomniał swoją “złotą zasadę inwestowania”. Brzmi ona tak: “nigdy nie ryzykuje trwałej utraty kapitału”.

Dlaczego Ameryka wygrywa gospodarczy wyścig z Europą?

W XXI wieku Stany Zjednoczone notują średni wzrost gospodarczy rzędu 1,9% rocznie. Dla porównania, Unia Europejska notuje średni wzrost gospodarczy rzędu 1,4% rocznie, a strefa euro – 1,2%. W efekcie, w ciągu 24 lat PKB Stanów Zjednoczonych urosło prawie o 60%, a Unii Europejskiej – zaledwie o 30%.

Warto zwrócić przy tym uwagę, że na badania i rozwój Stany Zjednoczone przeznaczają 3,5% swojego PKB, a Unia Europejska – 2%. Natomiast na obronę USA przeznacza 3% PKB, a UE – 1,2%. Z kolei wydatki socjalne w Unii Europejskiej stanowią około 20%, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych – tylko 7%.

Należy też zaznaczyć, że wartość inwestycji funduszy venture capital w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych wyniosła 350 miliardów dolarów. To dziesięciokrotnie więcej niż wyniosła suma inwestycji funduszy venture capital w 2021 roku w Unii Europejskiej.

Jaka jest kondycja gospodarki Indii?

Indie obecnie są najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką świata. W ostatnich latach średni roczny wzrost produktu krajowego brutto Indii wynosił 7%. Gospodarka Indii obecnie wyróżnia się bardzo silnym rynkiem finansowym, ogromnymi rezerwami walutowymi i uproszczonym oraz sprawnym systemem podatkowym.

Demografia Indii w 2024 roku

Okazuje się, że dalszemu rozwojowi gospodarczemu Indii sprzyjać będzie demografia, gdyż ⅔ ludności tego kraju wciąż ma mniej niż 35 lat. Dla porównania, w Chinach tendencja jest odwrotna, społeczeństwo szybko się starzeje.

50% największych spółek należy do skarbu państwa

Okazuje się, że w Polsce na 50 ze 100 największych przedsiębiorstw należy do skarbu państwa. To więcej niż na przykład w Indiach. Z drugiej strony w Chinach 80 ze 100 największych firm należy do skarbu państwa.

Rekordowy udział w obrotach zagranicznych brokerów na polskiej giełdzie

Udział brokerów zagranicznych w obrotach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie osiągnął niemal 60%, co jest rekordową wartością.

Czy wojna Polski z Rosją jest realna?

Premier Donald Tusk w wywiadzie pod koniec marca powiedział, że “wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. To, co obecnie najbardziej niepokoi to fakt, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Takiej sytuacji nie mieliśmy od 1945 roku”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...