“Finansowy Horyzont” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej najnowszy cykl spotkań Bogusza Kasowskiego – profesjonalnego tradera i założyciela strony Surowcowe.info, oraz Rafała Raka – lidera komunikacji w Instaforex.
W szóstym odcinku programu eksperci podjęli kluczowe kwestie związane z rynkami finansowymi, surowcami oraz globalną geopolityką. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym są metale ziem rzadkich?
Bogusz Kasowski wyjaśnił, że metale ziem rzadkich to 17 pierwiastków należących do trzeciego okresu układu okresowego. Metale te są niezbędne do nowych technologii. Znajdziemy je w laptopach, telefonach, mikrofonach, pralkach, lodówkach, pociskach, samolotach, dronach czy urządzeniach mechanicznych na statkach.
Metale ziem rzadkich wydobywają i przetwarzają przede wszystkim Chiny. Nie zmienia to faktu, że złoża tych pierwiastków znajdują się również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wietnamie, Brazylii, Indiach czy Serbii. Problemem wstrzymującym ich intensywne wydobycie są jednak kwestie środowiskowe.
W rezultacie, chińskie rezerwy metali ziem rzadkich wynoszą 44 miliony ton. Drugie miejsce zajmują zaś Wietnam i Brazylia z 22 milionami ton. Rosja może się natomiast pochwalić 12 milionami ton.
Czy metale ziem rzadkich znajdują się na Ukrainie?
Bogusz Kasowski poinformował, że “Ukraina ma stosunkowo dużo zasobów metali ziem rzadkich. Problem w tym, że znajdują się one na wschodzie kraju”.
Prognozy dla rynku złota
Bogusz Kasowski wskazał, że “złoto osiąga nowe rekordy w związku z tym, że Wołodymyr Zełenski stawia warunki Donaldowi Trumpowi w kwestii pokoju. Kruszec ten cały czas jest jednak objęty ryzykiem gwałtownej korekty związanej z realizacją zysków przez fundusze inwestycyjne”.
W opinii Bogusza Kasowskiego i Rafała Raka kluczowy będzie teraz poziom 3000 USD za uncję. Jeśli zostanie on przebity, może nas czekać dynamiczny wzrost o kolejne kilkadziesiąt dolarów.
Analiza rynku srebra
Bogusz Kasowski jest zdania, że w długim terminie srebro cały czas powinno zyskiwać na wartości, ale jednocześnie nie należy się spodziewać, iż jego kurs osiągnie w tym roku nowy historyczny szczyt, który znajduje się w okolicach 50 dolarów za uncję. Realne w najbliższych miesiącach jest natomiast osiągnięcie ceny 40 USD.