“Finansowy Horyzont” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej najnowszy cykl spotkań Bogusza Kasowskiego – profesjonalnego tradera i założyciela strony Surowcowe.info, oraz Rafała Raka – lidera komunikacji w Instaforex.
W czternastym odcinku programu eksperci podjęli kluczowe kwestie związane z rynkami surowcowymi oraz globalną geopolityką. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Co dalej z rynkiem metali szlachetnych?
Bogusz Kasowski zwrócił uwagę, że na rynku złota mamy do czynienia ze spowolnieniem. Przez ostatnie kilka tygodni cena tego kruszcu poruszała się w wąskim przedziale od 3200 do 3400 dolarów za uncję. Wydaje się więc, że do dalszych wzrostów kursu złota potrzebna jest zapowiedź szybszych obniżek stóp procentowych w USA.
Z kolei na rynku platyny w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z silnym ruchem wzrostowym. Odpowiadać za niego może spadek zapasów metalu szlachetnego w Stanach Zjednoczonych o 2% w ciągu tygodnia. Ponadto, zdaniem Bogusza Kasowskiego, platyna jest po prostu niedoszacowana.
W ujęciu długoterminowym ten metal szlachetny ma bowiem przed sobą bardzo dobre perspektywy, jako że jest on niezbędny do produkcji ogniw wodorowych.
Prognozy dla rynku pszenicy
Bogusz Kasowski poinformował, że “w ostatnim czasie poznaliśmy bardzo dobre informacje dotyczące rozpoczętych w kwietniu zbiorów pszenicy w Indiach. Okazuje się, że po trzech latach krajowi temu udało się odbudować swoje zapasy pszenicy, nie będzie on już zatem musiał sprowadzać tego surowca”.
Ponadto, w Chinach popyt importowy na pszenicę spada, na czym ucierpi Australia, która będzie zmuszona sprzedać swoje zapasy pszenicy po wyraźnie niższych cenach. Jest to silny czynnik prospadkowy na rynku tego surowca.
Analiza rynku cukru
Bogusz Kasowski oznajmił, że “w Indiach monsun zaczął się najwcześniej od 16 lat. To bardzo pozytywna informacja, jeśli chodzi o zbiory cukru w tym kraju. Ponadto, również w Brazylii zapowiadają się dobre zbiory. Warto również pamiętać, że cena cukru jest skorelowana z kursem ropy naftowej”.
Wszystkie te czynniki sugerują zatem, że w kolejnych tygodniach cukier powinien znacząco tanieć.
Omówienie sytuacji na rynku kakao
Bogusz Kasowski zaznaczył, że “kurs kakao w ostatnim czasie cierpi na prognozach pogody. W Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej zapowiadane są bowiem obecnie opady deszczu każdego dnia. Wszystko to sprawia, że prognozy zbiorów na przyszły sezon ulegają wyraźnej poprawie, a cena tego surowca rolnego już spada”.
Z drugiej strony, w ujęciu długoterminowym kurs kakao powinien piąć się w górę w związku z tym, że w grudniu tego roku w Unii Europejskiej wejdzie w życie rozporządzenie EUDR (znane również jako rozporządzenie przeciwko wylesianiu), które zakaże kupowania kakao zebranego z pól wylesionych po 2020 roku.
To ogromny problem, ponieważ prawdopodobnie od przyszłego roku tylko kakao certyfikowane na podstawie tego rozporządzenia będzie trafiało na giełdę. W efekcie, już pod koniec wakacji kurs kakao znów może zacząć wyraźnie zyskiwać.