DAX spokojnie reaguje na atak Iranu na Izrael – otwarcie sesji na rynku GlobalConnect

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej “Poranku z Rynkami” Marcin Podlacki, redaktor Telewizji Biznesowej, przeanalizował otwarcie sesji na rynku GlobalConnect. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku GlobalConnect

Marcin Podlacki wskazał, że w poniedziałek rano na rynku GlobalConnect nie odnotowaliśmy większych wahań cenowych. Zmienność obserwujemy tylko na akcje Zalando, gdzie doszło do spadku o nieco ponad 1%.

Z kolei sesja piątkowa upłynęła pod znakiem całkiem wysokich obrotów. Wtedy akcje Tesli wzrosły o 1,7%, a papiery wartościowe Mercedesa o 2%. Traciły zaś walory takich spółek, jak: Bayer – spadek o 1%, Jeronimo Martins – 1,3% i Siemens – 2,5%.

Kalendarz ekonomiczny

Dziś Główny Urząd Statystyczny zaprezentował finalną wartość inflacji CPI w Polsce w marcu. W minionym miesiącu wyniosła ona w ujęciu rok do roku 2%, podczas gdy wstępne dane GUS wskazywały, że ukształtuje się ona 1,9%.

W kolejnych godzinach opublikowane zostaną zaś takie dane, jak produkcja przemysłowa w strefie euro – o 11:00 oraz sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych – – o 14:30.

Niepokojąca sytuacja na Bliskim Wschodzie

Marcin Podlacki zaznaczył, że “sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo dynamiczna i rozwojowa i każde kolejne informacje, które będą się pojawiać, mogą wpłynąć na wzrost zmienności na globalnych rynkach”.

Wzrosty indeksu DAX 40

Indeks DAX 40 rozpoczął poniedziałkową sesję luką wzrostową. Następnie, w ciągu pierwszych minut handlu niemiecki indeks zdołał powrócić powyżej 18 000 punktów. Po pierwszej godzinie handlu DAX 40 zyskał już 0,9%.

Co się dzieje na innych rynkach?

Ropa WTI dziś tanieje. W tej chwili traci ona aż 1,2%. Złoto z kolei odbija po piątkowej wyprzedaży – w tej chwili zyskuje ono 0,4%. Jeszcze bardziej spektakularne wzrosty notuje Bitcoin – w tej chwili jego kurs zyskuje już 4%.

Kontrakty na amerykańskie indeksy giełdowe – S&P 500 i NASDAQ 100 również kontynuują ruch wzrostowy. W tej chwili pną się w górę o 0,5%, podobnie jak indeks WIG20. Dolar zaś wyraźnie osłabia się do złotego – aż o 0,4%, osiągając tym samym kurs 4,01 PLN.

Marcin Podlacki prognozuje, że dziś na rynku zmienność będzie wysoka – zwłaszcza na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...