DAX, NZD, GBP, SEK – warte uwagi w tym tygodniu

W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, analizuje sytuację na rynkach finansowych w drugiej połowie maja. Na jakie instrumenty Forex warto zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:

Jak Dariusz Dargo weryfikuje setupy?

Przy otwieraniu zleceń, Dariusz Dargo bazuje na trzech krokach. W pierwszej kolejności wyszukuje on formacji Inside Bar lub Outside Bar i sprawdza czy ekstrema tej świecy są lokalnym maksimum lub minimum.

W drugim kroku Dariusz Dargo weryfikuje czy nastąpiło wybicie z formacji, a w trzecim – czy oscylator MACD zmienił kierunek, i to zgodnie z kierunkiem wybicia.

Na jakie wydarzenia ekonomiczne warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku. Zostanie on opublikowany w środę 22 maja o godzinie 20:00.

Wcześniej tego samego dnia – o godzinie 16:00, opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych w kwietniu. Jeśli ta wartość będzie wyższa od oczekiwań, kurs dolara amerykańskiego będzie przez ten odczyt wspierany, gdyż oznaczałoby to, że kondycja amerykańskiego rynku jest silna.

W czwartek czekają nas zaś publikacje indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego w całej Europie. Mogą one istotnie wpłynąć zarówno na kurs euro, jak i niemieckiego indeksu DAX 40.

Analiza DAX 40

Dariusz Dargo zwrócił uwagę, że na wykresie indeksu DAX 40 we wtorek 21 maja w godzinach porannych na maksimach wytworzyła się formacja głowy z ramionami, a także formacja objęcia bessy, co może prowadzić do korekty ostatnich wzrostów.

Aby jednak opisywana tendencja została przerwana, następnie musi zostać pokonana linia szyi, po czym utworzy się niższy szczyt i niższy dołek. Jeśli tak się zdarzy, będzie nas czekać głębsza korekta.

Analiza pary walutowej USDSEK

Na wykresie kursu dolara amerykańskiego wobec korony szwedzkiej na górnym ograniczeniu kanału spadkowego pojawiło się objęcie bessy. Według Dariusza Dargo “mamy zatem dużą szansę, że bieżący tydzień na tej parze walutowej będzie spadkowy”.

Analiza rynku złota

Dariusz Dargo zauważył, że na wykresie złota wytworzyła nam się linia silnego trendu wzrostowego. W ujęciu długoterminowym wszystko wskazuje na to, że ruch w górę absolutnie jeszcze nie dobiegł końca. Jednak każde osiągnięcie historycznego szczytu prędzej czy później kończy się korektą.

Co więcej, inne oscylatory również sygnalizują krótkoterminowe spadki. W grę wchodzi zatem obecnie zejście poniżej 2400 dolarów za uncję, które może następnie przerodzić się w głębszą korektę.

Analiza pary walutowej USDCAD

Dariusz Dargo spodziewa się, że na wykresie kursu dolara amerykańskiego wobec dolara kanadyjskiego znajdujemy się obecnie w ciasnej konsolidacji. Jeśli uda się wybić jej górne ograniczenie, prawdopodobnie będzie nas czekał silniejszy ruch w górę.

Analiza pary walutowej NZDUSD

Dariusz Dargo zwrócił uwagę, że na wykresie kursu dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego mamy do czynienia z odwróconą formacją głowy z ramionami, co sygnalizuje zmianę trendu spadkowego, z którym jeszcze mamy do czynienia. Linia szyi tej formacji cały czas nie została jednak przetestowana.

Inne oscylatory również sprzyjają w tej chwili spadkom. Zdaniem Dariusza Dargo “zgodnie ze strategią, jest duża szansa, że jeszcze najpierw dojdzie do przetestowania linii szyi, a dopiero następnie do odbicia”.

Analiza pary walutowej EURUSD

Dariusz Dargo oznajmił, że na wykresie kursu euro wobec dolara amerykańskiego mieliśmy ostatnio do czynienia z wybiciem górnego ograniczenia kanału spadkowego. Obecnie jednak na rynku pojawia się brak decyzyjności. Utworzyła się bowiem obecnie formacja trójkąta.

Zdaniem Dariusza Dargo “jeśli dojdzie do wybicia górą z tego trójkąta, będzie można oczekiwać wzrostu do okolic 1.09. Jeżeli jednak czeka nas wybicie dołem, rynek będzie dążył do przetestowania górnego ograniczenia wybitego już kanału spadkowego”.

Analiza pary walutowej USDCHF

Dariusz Dargo spodziewa się, że na wykresie kursu dolara amerykańskiego wobec franka szwajcarskiego w ujęciu długoterminowym czekają nas spadki. Najpierw jednak musi dojść do pokonania minimum formacji objęcia bessy – do tego czasu mogą zaś pojawić się pewne wzrosty.

Analiza pary walutowej GBPUSD

Dariusz Dargo zaznaczył, że na wykresie kursu funta szterlinga wobec dolara amerykańskiego widać, że rynek wyczekuje na ważne dane. Jeśli inflacja nie będzie spadać tak, jak oczekuje rynek, może nas czekać silny ruch w górę – nawet do poziomu 1.28.

Jeżeli zaś inflacja w Wielkiej Brytanii będzie zgodna z oczekiwaniami lub jeszcze niższa, prawdopodobnie dojdzie do wyraźnego ruchu w dół, można oczekiwać zejścia do okolic 1.266.

Analiza pary walutowej EURGBP

Dariusz Dargo zauważył, że kurs euro wobec funta szterlinga dotarł do strefy popytu. W tej chwili bardziej prawdopodobny jest zatem ruch w górę. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że cały czas ta para walutowa porusza się w strefie konsolidacji.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...