DAX chwilowo broni kluczowego wsparcia – fundamentalne podsumowanie tygodnia GlobalConnect

Co w ostatnich dniach wydarzyło się na globalnych rynkach finansowych? Oto podsumowanie tygodnia na rynku GlobalConnect z redaktorem Telewizji Biznesowej, Marcinem Podlackim:

Co dzieje się na globalnych rynkach finansowych?

Miniony tydzień upłynął na europejskich indeksach giełdowych pod znakiem mieszanego sentymentu. Najlepiej poradził sobie hiszpański indeks IBEX, który zyskał blisko 0,5%. Najsłabiej poradził sobie zaś holenderski indeks AEX, który odnotował stratę rzędu 2,5%.

Fatalny stan infrastruktury Niemiec

Niemiecki dziennik Die Welt informuje, że w Niemczech brakuje miliardów euro na remonty zużytej infrastruktury. Chodzi między innymi o drogi, koleje i energetyczne sieci przesyłowe. W budżecie brakuje pieniędzy. Koncerny apelują o “Pakt dla Niemiec”.

Akcje Tesli coraz niżej

Na początku kwietnia Tesla opublikowała dane dotyczące dostaw w pierwszym kwartale 2024 roku. Podczas gdy w poprzednich kwartałach roku sytuacja rosła od czasu pandemii koronawirusa, firma kierowana przez Elona Muska po raz pierwszy odnotowała spadek sprzedaży.

W okresie od stycznia do marca firma sprzedała 386 810 samochodów elektrycznych, w porównaniu do 423 tysięcy w tym samym kwartale poprzedniego roku. Eksperci spodziewali się zaś około 449 tysięcy dostaw.

W efekcie, akcje Tesli, będące od września ubiegłego roku w silnym trendzie spadkowym spadły już do kluczowego poziomu wsparcia – będącego dołkiem z kwietnia 2023 roku. Znajduje się on na poziomie 140 dolarów.

Co gorsza, Marcin Podlacki ostrzega, że otoczenie makroekonomiczne dla Tesli – tak, jak i innych amerykańskich i europejskich producentów samochodów elektrycznych – jest obecnie jednoznacznie niekorzystne.

Sprzedaż aut elektrycznych w Europie spada

Tylko sprzedaż samochodów hybrydowych typu plug-in wzrosła w Europie. Producenci wycofujący samochody spalinowe na rzecz elektrycznych tracą.

Dotyka to niemal wszystkich marek, w tym Tesli, która zapowiedziała masowe zwolnienia – redukcja ma sięgnąć aż 10% załogi. W Europie najwięcej traci Volkswagen i Stellantis. Obie te firmy mocno idą w auta elektryczne, których Europejczycy nie chcą kupować.

Marcowa inflacja w strefie euro zgodna z oczekiwaniami

Finalny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich w strefie euro za marzec praktycznie w całości pokrył się z prognozami. Oficjalne dane urzędu statystycznego Destatis pokazały bowiem, że w marcu 2024 inflacja zasadnicza HICP (zharmonizowana z Unią Europejską) wyniosła 0,8% wobec 0,6% w lutym.

W ujęciu rocznym była o 2,4% wyższa spowalniając z 2,6%. W obu przypadkach pokryła się z oczekiwaniami ekonomistów. Roczna stopa była najniższą od 28 miesięcy i powoli zbliża się do celu Europejskiego Banku Centralnego na pułapie 2%.

Analiza spółki Adidas

Adidas zanotował milionowe straty po tym, jak zerwał kontrakt z Kanye Westem za jego antysemickie wypowiedzi w mediach społecznościowych. Teraz jednak koncern zapowiedział pokaźne zyski na 2024 rok, które mają zamknąć się w sumie 700 milionów euro.

Spoglądając na wykres możemy zauważyć, że akcje spółki Adidas w minionym tygodniu zdołały wybić górne ograniczenie kontynuacji, znajdujące się w okolicy 200 euro. Marcin Podlacki spodziewa się, że po dynamicznych wzrostach w najbliższych dniach, na akcjach spółki dojdzie jednak do korekty.

Analiza spółki Bayer

Bardzo kiepsko w ostatnim czasie radzi sobie zaś Bayer. Kurs akcji spółki, który już od ponad roku znajduje się w tendencji spadkowej, w ostatnich dniach powrócił do lokalnych dołków z początku marca.

Warto zauważyć, że 14 maja spółka opublikuje sprawozdanie finansowe – być może będzie stanowiło ono nowy istotny impuls popytowy lub podażowy dla spółki.

Wykres DAX 40

Na indeksie DAX 40 mamy do czynienia z silną korektą. W tym miesiącu niemiecki indeks potaniał już łącznie o 4%. Co gorsza, na wykresie dziennym DAX 40 atakuje obecnie 50-okresową prostą średnią kroczącą. Jej wybicie może skutkować dalszymi spadkami.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...