Co w ostatnich dniach wydarzyło się na globalnych rynkach finansowych? Oto podsumowanie tygodnia na rynku GlobalConnect z redaktorem Telewizji Biznesowej, Marcinem Podlackim:
Co dzieje się na globalnych rynkach finansowych?
Miniony tydzień upłynął na europejskich indeksach giełdowych pod znakiem mieszanego sentymentu. Najlepiej poradził sobie hiszpański indeks IBEX, który zyskał blisko 0,5%. Najsłabiej poradził sobie zaś holenderski indeks AEX, który odnotował stratę rzędu 2,5%.
Fatalny stan infrastruktury Niemiec
Niemiecki dziennik Die Welt informuje, że w Niemczech brakuje miliardów euro na remonty zużytej infrastruktury. Chodzi między innymi o drogi, koleje i energetyczne sieci przesyłowe. W budżecie brakuje pieniędzy. Koncerny apelują o “Pakt dla Niemiec”.
Akcje Tesli coraz niżej
Na początku kwietnia Tesla opublikowała dane dotyczące dostaw w pierwszym kwartale 2024 roku. Podczas gdy w poprzednich kwartałach roku sytuacja rosła od czasu pandemii koronawirusa, firma kierowana przez Elona Muska po raz pierwszy odnotowała spadek sprzedaży.
W okresie od stycznia do marca firma sprzedała 386 810 samochodów elektrycznych, w porównaniu do 423 tysięcy w tym samym kwartale poprzedniego roku. Eksperci spodziewali się zaś około 449 tysięcy dostaw.
W efekcie, akcje Tesli, będące od września ubiegłego roku w silnym trendzie spadkowym spadły już do kluczowego poziomu wsparcia – będącego dołkiem z kwietnia 2023 roku. Znajduje się on na poziomie 140 dolarów.
Co gorsza, Marcin Podlacki ostrzega, że otoczenie makroekonomiczne dla Tesli – tak, jak i innych amerykańskich i europejskich producentów samochodów elektrycznych – jest obecnie jednoznacznie niekorzystne.
Sprzedaż aut elektrycznych w Europie spada
Tylko sprzedaż samochodów hybrydowych typu plug-in wzrosła w Europie. Producenci wycofujący samochody spalinowe na rzecz elektrycznych tracą.
Dotyka to niemal wszystkich marek, w tym Tesli, która zapowiedziała masowe zwolnienia – redukcja ma sięgnąć aż 10% załogi. W Europie najwięcej traci Volkswagen i Stellantis. Obie te firmy mocno idą w auta elektryczne, których Europejczycy nie chcą kupować.
Marcowa inflacja w strefie euro zgodna z oczekiwaniami
Finalny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich w strefie euro za marzec praktycznie w całości pokrył się z prognozami. Oficjalne dane urzędu statystycznego Destatis pokazały bowiem, że w marcu 2024 inflacja zasadnicza HICP (zharmonizowana z Unią Europejską) wyniosła 0,8% wobec 0,6% w lutym.
W ujęciu rocznym była o 2,4% wyższa spowalniając z 2,6%. W obu przypadkach pokryła się z oczekiwaniami ekonomistów. Roczna stopa była najniższą od 28 miesięcy i powoli zbliża się do celu Europejskiego Banku Centralnego na pułapie 2%.
Analiza spółki Adidas
Adidas zanotował milionowe straty po tym, jak zerwał kontrakt z Kanye Westem za jego antysemickie wypowiedzi w mediach społecznościowych. Teraz jednak koncern zapowiedział pokaźne zyski na 2024 rok, które mają zamknąć się w sumie 700 milionów euro.
Spoglądając na wykres możemy zauważyć, że akcje spółki Adidas w minionym tygodniu zdołały wybić górne ograniczenie kontynuacji, znajdujące się w okolicy 200 euro. Marcin Podlacki spodziewa się, że po dynamicznych wzrostach w najbliższych dniach, na akcjach spółki dojdzie jednak do korekty.
Analiza spółki Bayer
Bardzo kiepsko w ostatnim czasie radzi sobie zaś Bayer. Kurs akcji spółki, który już od ponad roku znajduje się w tendencji spadkowej, w ostatnich dniach powrócił do lokalnych dołków z początku marca.
Warto zauważyć, że 14 maja spółka opublikuje sprawozdanie finansowe – być może będzie stanowiło ono nowy istotny impuls popytowy lub podażowy dla spółki.
Wykres DAX 40
Na indeksie DAX 40 mamy do czynienia z silną korektą. W tym miesiącu niemiecki indeks potaniał już łącznie o 4%. Co gorsza, na wykresie dziennym DAX 40 atakuje obecnie 50-okresową prostą średnią kroczącą. Jej wybicie może skutkować dalszymi spadkami.