Czy rynki europejskie uodporniły się na amerykańskie cła?

Sąd federalny w Nowym Jorku orzekł, że prezydent Donald Trump przekroczył swoje uprawnienia, nakładając szerokie taryfy celne bez zgody Kongresu. Co to oznacza dla międzynarodowych relacji handlowych i rynków?

Na to pytanie, w najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, odpowiada Adam Ruciński, Prezes Zarządu BTFG. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy rynki już się uodporniły na komunikaty płynące z Białego Domu?

Adam Ruciński wskazał, iż “rynki na początku oczekiwały, że po tym jak Donald Trump sparzy się na dyskusjach z poszczególnymi krajami, to powoli zacznie się on wycofywać z nakładania ceł. Spory te cały czas jednak trwają, tylko przeniosły się na grunt wewnętrzny – sądy zakwestionowały tę politykę celną”.

Donald Trump zapowiada jednak, że jeśli sądy zablokują wprowadzane przez niego rozwiązania celne, to znajdzie inny sposób, by je realizować. W efekcie, inwestorzy przestali już postrzegać Stany Zjednoczone jako stabilny przewidywalny obszar, na którym mogą polegać.

Co powinno nas czekać w najbliższych tygodniach w sprawie taryf celnych?

Adam Ruciński spodziewa się, że przed 9 lipca dojdzie do ponownego przesunięcia terminu wprowadzenia nowych taryf celnych na Unię Europejską. Co więcej, w najbliższym czasie na pewno nie dojdzie do jakichś radykalnych, długoterminowych zmian we wzajemnych relacjach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Adam Ruciński zwrócił uwagę, iż Donald Trump swoje działania argumentuje tym, że Unia Europejska walczy ze Stanami Zjednoczonymi poprzez podatek VAT o wartości dodanej. Prezydent USA oczekuje, że ten podatek wobec Stanów Zjednoczonych zostanie zniesiony. Jest to jednak ekstremalnie mało prawdopodobne.

Jak Polska może reagować na pomysły Donalda Trumpa?

Adam Ruciński stwierdził, iż “jedyne co polski rząd może zrobić, to prowadzenie mądrej wewnętrznej polityki gospodarczej, polegającej na wzmacnianiu polskich przedsiębiorstw. Ten mechanizm będzie działał zawsze. Z tego powodu rząd musi myśleć o tym, aby budować krok po kroku polską przedsiębiorczość i wzmacniać polski przemysł”.

W tym celu należy opracować lepsze rozwiązania w zakresie przepisów i wspomóc polskie przedsiębiorstwa, dając im preferencje oraz większe udogodnienia.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.