W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors oraz Anna Maria Jędrzejczak – Partner w Marktlink, omawiają temat fuzji i przejęć w sektorze MŚP Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy zdarzają się fuzje i przejęcia w sektorze MŚP?
Anna Maria Jędrzejczak poinformowała, że “prawdziwy żywioł transakcji M&A odbywa się właśnie w sektorze średnich przedsiębiorstw. To właśnie sektor MŚP stanowił o sile M&A w ostatnich latach”.
Jak wyglądała sytuacja na rynku fuzji i przejęć w Polsce w 2024 roku?
Anna Maria Jędrzejczak oznajmiła, że “liczba transakcji M&A w 2024 roku była delikatnie mniejsza, niż rok wcześniej. Ich łączna wartość spadła jednak w ujęciu rocznym o połowę, do około 5 miliardów dolarów. Za większość fuzji i przejęć odpowiadał zatem sektor MŚP”.
Jakiej skali fuzje i przejęcia przeprowadzają małe i średnie przedsiębiorstwa?
Anna Maria Jędrzejczak wskazała, że “małe przedsiębiorstwa przeprowadzają transakcje M&A o wartości od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Średnie firmy przeprowadzają zaś fuzje i przejęcia o wartości od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 milionów PLN”.
Czy megatrendy mają odzwierciedlenie w sektorze MŚP?
Anna Maria Jędrzejczak stwierdziła, że “megatrendy mają odzwierciedlenie w sektorze MŚP. W efekcie, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia ze spektakularną liczbą transakcji M&A w obszarze technologicznym. Mowa tu przede wszystkim o fintechach, podmiotach z obszaru cyberbezpieczeństwa i tych działających w modelu SaaS”.
Jakie spółki są najlepszymi celami akwizycyjnymi?
Anna Maria Jędrzejczak oświadczyła, że “ciekawym celem akwizycyjnym jest innowacyjna, odporna na zmiany spółka mająca potencjał wzrostu, za którą dodatkowo stoi już sukces finansowy”.
Jakie mamy dziś główne trendy w sektorze MŚP?
Anna Maria Jędrzejczak oceniła, że “dziś w sektorze MŚP mamy dwa główne trendy. Pierwszym jest polski przedsiębiorca, który nie boi się spojrzeć na rynki Europy Zachodniej. Drugim trendem jest zaś przyciąganie zainteresowania inwestorów zagranicznych przez polskie spółki. Perspektywy są zatem poszerzane”.
Jakie bariery uniemożliwiają dziś firmom z sektora MŚP wejście na inne rynki?
Anna Maria Jędrzejczak zwróciła uwagę, że “nie można uciec od sytuacji geopolitycznej. Konflikt wciąż trwający tuż za naszą wschodnią granicą i obawa, że nie zakończy się on, tak jak się spodziewamy, to element ryzyka oraz sygnał dla inwestorów, aby wstrzymali się ze swoimi inwestycjami w regionie”.
Kolejnym problemem jest sytuacja finansowa. Obecnie jednak inflacja się ustabilizowała i rynek liczy, że już niebawem stopy procentowe NBP będą obniżane. Następne wyzwanie stanowią zaś kwestie regulacyjne. Niewykluczone jednak, że problem ten rozwiąże Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, na czele którego stoi Rafał Brzoska.
Dlaczego firmy doradcze są potrzebne w przypadku transakcji M&A?
Anna Maria Jędrzejczak oznajmiła, że “firmy doradcze są bardzo potrzebne w ekosystemie fuzji i przejęć. Ekspansja w drodze transakcji M&A musi być bowiem dobrze przemyślana i przygotowana. To zawsze maraton, a nie sprint. Przygotowanie jest zatem kluczowe, a w takim procesie dobrzy doradcy są nieocenieni”.
Doradca pozwala bowiem na zachowanie elastyczności, dostarcza szersze spojrzenie i potrafi wyważyć przedsiębiorcy szanse oraz zagrożenia każdego ze scenariuszy.