Czy politycy pozwolą nam mniej pracować?! 4-dniowy tydzień pracy

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, Łukasz Chodkowski – prezes i założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3, omawia zagadnienie czterodniowego tygodnia pracy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Skąd wziął się pomysł na czterodniowy tydzień pracy?

Łukasz Chodkowski oznajmił, że Stowarzyszenie Inicjatywa 7/4/3 obserwuje, jak rynek pracy na całym świecie się zmienia. Nie jest żadną tajemnicą, że pojawiają się na nim pewne tendencje, o których pracownicy i pracodawcy regularnie rozmawiają.

Aktualnie, w wielu krajach na świecie, rządy, stowarzyszenia i same firmy testują czterodniowy tydzień pracy, zastanawiając się przy tym, czy już mamy moment, by zmienić prawodawstwo i pracować nieco krócej.

Co istotne, czterodniowy tydzień pracy to koncepcja, w której nie tylko skracamy liczbę dni roboczych, ale i wymiar czasu pracy – do 32 godzin, przy zachowaniu 100% wynagrodzenia.

Jakie badania stoją za czterodniowym tygodniem pracy?

Łukasz Chodkowski poinformował, że “w świecie jest bardzo dużo badań odnoszących się do produktywności, zadowolenia klientów i generowanych przychodów przy skróconym tygodniu pracy”.

Okazuje się, że w praktyce jest wiele zadań, których nie musimy robić w pracy, a człowiek jest w stanie wykonać tyle samo pracy w 30 godzin, co w 40, o ile stworzymy mu odpowiednie warunki.

W erze cyfryzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji mamy bowiem narzędzia, które pozwalają myśleć o tym, że skrócenie czasu pracy nie będzie się wiązało ze zwiększeniem kosztów osobowych.

W Polsce tego typu badania nie zostały jeszcze jednak przeprowadzone. Stowarzyszenie Inicjatywa 7/4/3 zostało zatem założone po to, aby badać te aspekty. Już niebawem – 8 kwietnia opublikuje ono raport, który odpowie na pytanie czy Polska jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy”.

Co Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sądzi o 4-dniowym tygodniu pracy?

Łukasz Chodkowski ujawnił, że “Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło do oceny w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy już dwa projekty ustawy. Jeden projekt zakłada faktyczne skrócenie wymiaru czasu pracy do czterech dni i 32 godzin”.

Drugi projekt zakłada zaś utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy przy jednoczesnym skróceniu tygodniowego wymiaru do 35 godzin. Łukasz Chodkowski nie sądzi jednak, że projekty te pójdą pod głosowanie w obecnej kadencji parlamentu.

Przed nami bowiem nadal dużo wyzwań z projektami tego typu. Po ich ocenie będą nas czekać konsultacje społeczne, które powinny zostać przeprowadzone na naprawdę dużą skalę.

Czy w obecnym otoczeniu makroekonomicznym wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest możliwe?

Łukasz Chodkowski sądzi, że bieżąca sytuacja makroekonomiczna oraz geopolityczna absolutnie nie zatrzyma tendencji, które w tej chwili zachodzą na rynku pracy. W efekcie, czterodniowy tydzień pracy wcześniej czy później będzie musiał stać się rzeczywistością – także w Polsce.

Jak dziś wygląda system pracy w Holandii?

Łukasz Chodkowski oświadczył, że “Holandia to jeden z niewielu rozwiniętych krajów, gdzie dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy nie istnieje. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość społeczeństwa w tym kraju nie pracuje na pełny etat. Poziom wynagrodzenia w tym kraju pozwala bowiem ludziom świadomie podjąć decyzję, by pracować mniej”.

Co społeczeństwo może zrobić, aby 4-dniowy tydzień pracy w Polsce stał się rzeczywistością?

Łukasz Chodkowski zaznaczył, że “przede wszystkim musimy dbać o merytoryczną, szeroko zakrojoną dyskusję opartą na faktach, a nie emocjach czy politycznych uprzedzeniach”.

Czy Stowarzyszenie Inicjatywa 7/4/3 przygotuje własny projekt ustawy wprowadzający 4-dniowy tydzień pracy?

Łukasz Chodkowski wyjawił, że “przygotowanie projekty ustawy wprowadzającego czterodniowego tydzień pracy to jeden z celów Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3. Najpierw jednak musi ono odpowiednio zbadać firmy, pracowników oraz studentów oraz wyciągnąć z tego wnioski”.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...