Czy Polacy w końcu zasługują na mniej godzin pracy?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Łukaszem Chodkowskim – dyrektorem zarządzającym w Dehora Polska o współczesnych wyzwaniach rynku pracy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak presja ze strony pracodawców na powrót do biur wpływa na pracowników?

Łukasz Chodkowski zaznaczył, że “wiele firm próbuje teraz zmusić pracowników do powrotu do biur. Nie jest to dobre rozwiązanie – zagadnienie to wymaga bowiem analizy, dyskusji z pracownikami i wyciągnięcia wniosków. Jeśli chcemy, aby pracownicy powrócili do biur, to powinniśmy z nimi porozmawiać o tym, jak ten proces przeprowadzić”.

Jakie są największe wyzwania w osiągnięciu równowagi między pracą a życiem prywatnym?

Łukasz Chodkowski stwierdził, że “w związku w tym, że Polacy zarabiają coraz lepiej, zaczynają oni dostrzegać znaczenie czasu wolnego, w związku z tym wywierają oni presję na pracodawcach, aby szanowali ich czas wolny”.

Co więcej, zdaniem Łukasza Chodkowskiego trend związany z work-life balance będzie tylko dalej postępował. Z pomocą pracodawcom przychodzą tutaj trzy pojęcia: elastyczność, równowaga, technologia.

Jak pracodawcy mogą wspierać work-life balance oraz jakie oczekiwania mają pracownicy w kontekście zmieniających się warunków pracy?

Łukasz Chodkowski oznajmił, że “w kontekście zmieniających się warunków pracy, pracownicy oczekują, że pracodawca nie będzie zmuszał ich do nadgodzin czy pracę w sobotę. Mają oni po prostu szanować work-life balance pracowników”.

Jakie są najważniejsze wyzwania, przed którymi staną pracodawcy i pracownicy w nadchodzących latach?

Łukasz Chodkowski jest zdania, że “jednym z najważniejszym wyzwań dla pracodawców będzie nauczenie się zarządzania wielopokoleniowością w zakładach pracy. Wiedza doświadczonych pracowników jest bowiem niezbędna, dlatego należy nauczyć się skutecznie łączyć ich z młodymi pracownikami, aby się uzupełniali”.

Ponadto, dużym wyzwaniem dla pracodawców będzie wdrożenie digitalizacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji bez jednoczesnego wykluczenia technologicznego starszych pracowników.

W rezultacie pracodawcy po prostu muszą elastycznie myśleć o tym, jak ich firma będzie się zmieniać w kontekście nowoczesnych technologii oraz oczekiwań nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy – takich jak skrócenie tygodnia pracy.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...