Czy ceny nieruchomości pójdą w dół?

Na antenie Telewizji Biznesowej Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory poprowadził debatę o rynku nieruchomości. Wzięli w niej udział:

  • Maciej Welman – CEO Flip na Pierwotnym
  • Michał Kijewski – Partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Graś i Wspólnicy
  • Iwona Marszał – Prezeska MM Investments
  • Anna Paprota – ekspertka rynku najmu

Czy ceny nieruchomości wzrosną czy spadną? Co obecnie dzieje się na rynku nieruchomości? Jakie są prognozy dla cen mieszkań? Zapraszam do omówienia debaty:

Co zmieniło się w sprzedaży domów w ciągu ostatnich dwóch lat?

Przede wszystkim ceny domów przez ostatnie dwa lata drastycznie wzrosły. Wynika to z faktu, że bardzo duża ilość ekip budowlanych wróciła w 2022 roku na Ukrainę, aby bronić swojego kraju.

Jak zmiany w prawie wpływają na ceny nieruchomości?

W ostatnich trzech lat dochodzi do bardzo wielu zmian w prawie, które istotnie wpływają na deweloperów. Mowa tu między innymi o nowej ustawie deweloperskiej, nowej ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym czy ustawie o przeciwdziałaniu patodeweloperce.

W efekcie, deweloperzy przenoszą wszelkie ryzyka i koszty na klientów końcowych – czyli konsumentów. To natomiast wywołuje wzrost cen nieruchomości.

Czy rządowe programy mieszkaniowe pogarszają sytuację na rynku nieruchomości?

Absolutnie tak. Program “Bezpieczny Kredyt 2 procent” wywołał taką gorączkę na rynku nieruchomości, że po jego zakończeniu rynek mieszkaniowy wyhamował. Ceny nieruchomości są już bowiem tak wysokie, że dziś mieszkania przestały się sprzedawać.

Dokąd zmierza rynek nieruchomości?

Obecnie na rynku nieruchomości w Polsce wciąż brakuje mieszkań. Lokale z rynku pierwotnego oraz rynku najmu znikają błyskawicznie.

Z każdym rokiem liczba osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania – niezależnie czy mowa o zakupie czy o wynajmie – w Polsce konsekwentnie zwiększa się. Natomiast podaż nie nadąża za tym rosnącym popytem.

Ile pustostanów jest w Polsce?

Dla przykładu, w Krakowie jest obecnie około 60 tysięcy pustostanów. Mieszkania te nie są wynajmowane z kilku powodów. Po pierwsze, właściciele boją się wynajmować mieszkania, ponieważ dziś prawo chroni najemców, a nie wynajmujących. Po drugie, wiele z tych mieszkań to lokale w niskim standardzie, w których od lat nie dokonano remontu.

Czy lepiej jest kupić dom, skoro ceny mieszkań są zbyt wysokie?

Dla przykładu, w Warszawie ceny mieszkań są już tak wysokie, że klienci coraz częściej są zainteresowani zakupem domów zlokalizowanych pod Warszawą, gdyż obecnie są one po prostu atrakcyjne cenowo.

Czy wysokie ceny nieruchomości doprowadzą do większej skłonności do wynajmu niż kupna?

Młodzi ludzie faktycznie są mniej przywiązani do własności niż starsze pokolenia. Lubią oni zmieniać swoje miejsce zamieszkania. Na dodatek spora część z nich pracuje zdalnie, przez co nie muszą oni mieszkać w miejscu swojej pracy, a często tez wybierają nieruchomości zagraniczne.

Ponadto, przy dalszych rosnących cenach nieruchomości z całą pewnością prędzej czy później dojdziemy do sytuacji, w której większość społeczeństwa będzie wynajmować, a nie kupować mieszkanie.

Prognozy dla rynku nieruchomości 2025-2030

Kolejne lata będą przebiegać pod znakiem dalszego wzrostu cen domów i mieszkań w dużych aglomeracjach miejskich (i w “miejscowościach satelitarnych” znajdujących się przy nich), a zyski deweloperów najprawdopodobniej będą rosnąć. Za tą prognozą przemawia fakt, że w 2025 roku prawdopodobnie czekają nas obniżki stóp procentowych.

Do bardziej dynamicznych zmian może natomiast dochodzić na rynku najmu. Według Anny Paproty najemcy chcą wynajmować nieruchomości na coraz krótszy czas – coraz większa grupa klientów oczekuje możliwości zawierania umów na krócej niż rok.

Z drugiej strony, jeśli ceny mieszkań nadal będą tak drastycznie rosnąć, popyt na najem długoterminowy również będzie się zwiększał, gdyż coraz większa grupa klientów nie będzie mogła sobie pozwolić na kupno własnej nieruchomości.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...