Czego spodziewać się po decyzji FED w kontekście złota i miedzi?

“Finansowy Horyzont” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej najnowszy cykl spotkań Bogusza Kasowskiego – profesjonalnego tradera i założyciela strony Surowcowe.info, oraz Rafała Raka – lidera komunikacji w Instaforex.

W ósmym odcinku programu eksperci podjęli kluczowe kwestie związane z rynkami finansowymi, surowcami oraz globalną geopolityką. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza rynku złota

Rafał Rak zaznaczył, że “zgodnie z oczekiwaniami kurs złota pokonał poziom 3000 dolarów amerykańskich za uncję. To, co wydarzy się dalej może zależeć od tego, co zrobi Rezerwa Federalna USA. Rynek dziś przygotowany jest na scenariusz, w którym Fed zdecyduje się na obserwację i wyczekiwanie, bez żadnych zmian w swojej polityce monetarnej”.

Jeśli jednak Jerome Powell oświadczy, że Donald Trump może mieć tak duży negatywny wpływ na inflację, iż nie będzie w tym roku już żadnych obniżek stóp procentowych. W takiej sytuacji dolar amerykański wyraźnie się umocni, a złoto spadnie poniżej 3000 USD.

Bogusz Kasowski dodał, że “w takim scenariuszu w dłuższym terminie złoto powinno jednak wrócić do trendu wzrostowego ze względu na szersze ryzyka – takie jak kondycja gospodarcza Ameryki Północnej”.

Rafał Rak zwrócił ponadto uwagę, że “dalsze odwlekanie zawarcia pokoju na Ukrainie oraz ciągłe napięcia w Strefie Gazy również będą napędzać rynek złota – i to nawet, jeśli dolar amerykański nie będzie się osłabiał”.

Prognozy dla rynku miedzi

Bogusz Kasowski wskazał, że miedź w ostatnim czasie mocno zyskuje, co oczywiście jest konsekwencją osłabiania się dolara amerykańskiego. Ponadto, obniżki stóp procentowych również pompują ceny tego surowca.

W efekcie, w tej chwili można spodziewać się, że jeśli Rezerwa Federalna USA zdecyduje się na obserwację i wyczekiwanie, bez zmian w polityce monetarnej, to kurs miedzi może utrzymywać się w okolicach 10 000 dolarów amerykańskich za tonę lub nawet kontynuować powolny ruch wzrostowy.

Jeżeli natomiast dojdzie do zapowiedzi zaostrzenia polityki monetarnej i zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych, to na rynku miedzi najprawdopodobniej będzie nas czekać głębsza korekta związana z umocnieniem dolara amerykańskiego.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...