Czas odczarować najem – Waldemar Olbryk, Archicom SA

Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu Archicom SA, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego omawia tematy związane z nową polityką mieszkaniową. Jak radzi sobie obecnie Archicom? Przekonamy się poniżej:

Polityka mieszkaniowa okiem Waldemara Olbryka

Waldemar Olbryk wyjaśnił, że inwestycja mieszkaniowa to dla dewelopera nawet dwa lata negocjacji gruntu, następnie dwa lata uzgodnień i procedur i dopiero później okres budowy trwający od dwóch do pięciu lat. W efekcie, nierzadko inwestycja mieszkaniowa zajmuje aż osiem lat.

W okresie tym obietnice wyborcze i polityki mieszkaniowe zmieniają się wielokrotnie. Mamy tutaj więc do czynienia z zupełnie innym tempem. Ponadto, Waldemar Olbryk uważa, że polityka mieszkaniowa nie tylko powinna uwzględniać czas trwania całego procesu inwestycyjnego dewelopera, ale też zasób publiczny i sektor mieszkań na wynajem.

Ostatnie rządowe programy mieszkaniowe bardzo mocno uruchamiają bowiem popyt, aktywizują kupujących. Krótkoterminowo takie działanie pomaga deweloperom, lecz nie rozwiązuje to problemu niedoboru podaży – a w szczególności gruntów.

Prezes Archicom o trendach rynkowych

Waldemar Olbryk stwierdził, że “pandemia COVID-19 spowodowała określoną zmianę, która w części z nas została. Dotyczy ona między innymi stylu pracy i sposobu myślenia na temat tego, co znaczy dobre zamieszkiwanie miasta”.

W efekcie, pewna grupa osób chce się wyprowadzić z miasta, ale duża część obywateli nadal chce mieszkać w mieście, lecz oczekuje w nim większego komfortu – w tym przede wszystkim swobodnego dostępu do parku miejskiego i kontaktu z zielenią.

Współpraca z samorządem z perspektywy Waldemara Olbryka

Waldemar Olbryk ocenił, że “jest mnóstwo funkcji zaspokajających potrzebę zamieszkiwania, które muszą być wsparte przez jednostki samorządu terytorialnego lub państwo. Mowa tu o upraszczaniu procedur, dostępności gruntów w centrach miast czy przekwalifikowaniu funkcji przemysłowych i biurowych na mieszkaniowe”.

Ekologia w budownictwie mieszkaniowym okiem prezesa Archicom

Waldemar Olbryk zaznaczył, że “sama budowa i projektowanie to maksymalnie 25% emisji dwutlenku węgla w cyklu życia budynku. Wtedy jednak decyduje się czy dalsze 75% CO2 będzie wyemitowane czy odsetek ten zostanie zredukowany”.

Według prezesa Archicom, “dopóki te przepisy nie staną się powszechne, a ekologiczne technologie oficjalnie nie będą częścią zmienionego projektowania, nadal deweloperzy będą projektować budynki opierając się na technologiach z przeszłości”.

Nie zmienia to faktu, że Archicom publikuje raporty ESG i weryfikuje ślad węglowy całego łańcucha budowy. Ponadto, spółka myśli już, jak jej budynki będą się zachowywały pod tym kątem na etapie eksploatacji.

Należy ponadto mieć świadomość, że ogromną pracę trzeba również wykonać na istniejących budynkach. Tutaj w grę wchodzą dwie możliwości – albo ich zburzenie i wybudowanie nowych, albo przeprowadzenie rewitalizacji po to, by cechowały się lepszymi parametrami ekologicznymi.

Waldemar Olbryk o wynikach Archicom

Waldemar Olbryk oświadczył, że ubiegły rok był przełomowy dla spółki Archicom. Po pierwsze, należy zaznaczyć, że w 2021 roku Grupa Echo nabyła w niej pakiet większościowy. Celem dla Archicomu było wtedy utrzymanie pozycji lidera we Wrocławiu.

W sierpniu 2023 roku Archicom zaś przejął od Echo Investment segment mieszkaniowy i stał się deweloperem ogólnopolskim. Od 1 stycznia Archicom realizuje już inwestycje jako znacznie bardziej rozbudowany zespół, który wraz z Grupą Echo już nie tylko buduje mieszkania, ale i może stanowić istotny element większej tkanki miejskiej.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...