Creotech Instruments – odliczanie do startu EagleEye

Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments opowiedział o zbliżającym się wylocie w kosmos satelity EagleEye, a także szczegółach planowanej misji. Jak wyglądają przygotowania Creotech do obu projektów? Przekonamy się poniżej:

Kiedy satelita EagleEye poleci w kosmos?

Grzegorz Brona ujawnił, że “satelita EagleEye poleci w kosmos poleci w kosmos w połowie bieżącego roku, wraz z misją Transporter-11 firmy SpaceX. Ostateczna data nie została jeszcze przez SpaceX podana, natomiast Creotech Instruments jest już w 100% do tej misji przygotowane, testy już się zakończyły, satelita czeka na wysyłkę do USA”.

Prezes Creotech Instruments wyjaśnił, że “Transporter-11 to misja, która koordynuje wystrzelenie przynajmniej kilkudziesięciu różnych satelitów. Creotech Instruments jest tutaj uzależnione od pozostałych producentów systemów kosmicznych i tego, jak SpaceX zaplanuje montaż ich na rakiecie, dlatego nie ma wpływu na termin wystrzelenia rakiety”.

Jak wygląda logistyka przed startem satelity EagleEye?

Grzegorz Brona oznajmił, że “satelita EagleEye powinien mniej więcej 45 dni przed startem rakiety Falcon 9 trafić do bazy Vandenberg w Kalifornii, gdzie odbędzie się start rakiety od SpaceX. Po tym, jak satelita trafi do tej bazy, zostanie on zamontowany na rakiecie Falcon 9”.

Prezes Creotech Instruments wytłumaczył, że “1,5 tygodnia przed startem wszystko powinno być już dopięte na ostatni guzik. Wtedy pozostanie tylko oczekiwanie na zatankowanie rakiety i wystrzelenie jej na orbitę okołoziemską. Ten etap zakończy się zaś separacją satelity od rakiety, co będzie miało miejsce kilkanaście minut po starcie”.

Czy misja PIAST przebiega zgodnie z planem?

Grzegorz Brona oświadczył, że “drugą misją, w której uczestniczy Creotech Instruments, jest PIAST. Przewidziana została ona na 2025 rok, data startu satelitów klasy PIAST zostanie ogłoszona za rok. Satelity te są realizowane we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Ministerstwem Obrony Narodowej”.

Prezes Creotech Instruments ujawnił, że “na ten moment wszystko przebiega bez żadnych opóźnień. Co więcej, misja ta powiela pewne rozwiązania techniczne i technologiczne z misji EagleEye i z punktu widzenia Creotech Instruments jest ona trochę łatwiejsza”.

Grzegorz Brona o programie MikroGlob

Grzegorz Brona oznajmił, że “kolejnym krokiem, na który wszyscy czekają, jest program MikroGlob. W zeszłym roku pierwsza faza tego programu została z powodzeniem zakończona”.

Prezes Creotech Instruments wskazał, że “spółka pokazała wtedy Ministerstwo Obrony Narodowej, że budowa większych satelitów rozpoznania Ziemi jest w Polsce w 100% możliwa. W tej chwili MON decyduje odnośnie kolejnych kroków”.

Grzegorz Brona ma przy tym nadzieję, że wraz z wpłynięciem do Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy, w którym budowa polskiej konstelacji satelitów MikroGlob jest przewidziana, program ten wystartuje i nabierze odpowiedniego rozpędu. Prezes Creotech Instruments liczy, że wydarzy się to najpóźniej w trzecim kwartale bieżącego roku.

Jakie inne projekty mogą być realizowane przez Creotech Instruments we współpracy z ESA?

Polska istotnie zwiększyła swoją składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej do poziomu około 300 milionów euro.

Grzegorz Brona podkreślił przy tym, że “Creotech Instruments, jako największa największa polska spółka kosmiczna i największy partycypant w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej, chce przynajmniej utrzymać swój poziom zaangażowania, który na ten moment wynosi od 20% do 30%”.

Prezes Creotech Instruments ma zatem nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie miał  do ogłoszenia sporo projektów, które będą realizowane właśnie w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...