Co stoi na przeszkodzie rozwoju startupów w Polsce? | BUSINESS in BRIEF

Startupy w Polsce mają ogromny potencjał, jednak ich rozwój często ograniczają nie tylko pomysły, ale przede wszystkim otoczenie. Regulacje, przepisy prawne, podatki – to czynniki, które tłumią innowacyjność.

Co musimy zrobić, aby startupy rosły w Polsce? Na to pytanie, w rozmowie z Grzegorzem Kiszlukiem, twórcą platformy BRIEF, odpowiada Darek Maciołek – CMO Bank BNP Paribas. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym jest funkcja CMO w banku?

Darek Maciołek wyjaśnił, że “CMO to skrót od Chief Mind Opener. Nazwa tego stanowiska stanowi element kampanii przeprowadzonej przez BNP Paribas, której celem było pokazanie czym tak naprawdę pracownicy na danych stanowiskach się zajmują. A rolą Darka Maciołka jest właśnie otwieranie umysłów”.

Jak wygląda środowisko startupowe w Polsce?

Darek Maciołek stwierdził, że “rozkład osób utalentowanych w każdym społeczeństwie jest bardzo podobny. Aby jednak startupy się rozwijały, kluczowe jest odpowiednie otoczenie regulacyjne i biznesowe. To właśnie ta otoczka sprawia, że startupy mogą rosnąć, jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, Izraelu czy Singapurze”.

W Polsce natomiast zdarza się tak, że ktoś ma świetne pomysły, lecz zderzenie z otoczeniem regulacyjnym torpeduje jego kreatywność i innowacyjność. W efekcie, taka osoba nie może skutecznie rozwijać swojego projektu. W naszym kraju potrzebna jest zatem strukturalna zmiana, która ułatwi pierwsze kroki próbowania biznesu.

Co zrobić, by wpaść na kreatywny pomysł biznesowy?

Darek Maciołek jest zdania, że “kreatywność można trenować. Kluczowe jest dawanie sobie wolnej przestrzeni oraz ciekawość poszukiwania. W tym celu należy nauczyć się obserwować otoczenie i swoich potencjalnych klientów. W ten sposób zaczniemy zauważać innowacyjne rozwiązania, które mogą przerodzić się w świetne pomysły na biznes”.

Jak wygląda ekosystem startupowy we Francji?

Darek Maciołek oświadczył, że “Francja to jeden z najbardziej rozwiniętych rynków startupowych w Europie. Rząd tego kraju bardzo mocno wspiera to środowisko, dzięki czemu regulacje są przyjazne dla zakładania nowych firm. Mało tego, rząd realizuje nawet program, którego celem jest posiadanie 100 unicornów do końca 2030 roku”.

Darek Maciołek uważa, że ten ambitny cel przy takim zaangażowaniu rządu, jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Warto również dodać, że według danych we Francji już na koniec 2022 roku było już około 20 tysięcy startupów. Mowa tu o głównie o fintechach, biznesach związanych z AI czy spółkach z branży zdrowia.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...