Co czeka rynek nieruchomości po wakacjach?

Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.

W nowym odcinku programu Piotr Ochnio prezentuje najświeższe informacje z polskiego rynku nieruchomości. Oto, czego dowiedzieliśmy:

Czego spodziewać się tuż po wakacjach na rynku nieruchomości?

Piotr Ochnio uważa, że “wakacje będą okresem wyczekiwania na rynku nieruchomości. Natomiast tuż po letnich miesiącach w tym sektorze powinno się sporo dziać”.

Jak banki manipulują wskaźnikiem WIBOR?

WIBOR ustalany jest w ten sposób, że kilka największych banków w Polsce i przedstawia swoje oferty, po ile pożyczyć sobie pieniądze na najbliższe 3; 6 lub 12 miesięcy. To banki ustalają między sobą więc wysokość wskaźnika WIBOR, czyli podstawę oprocentowania kredytu.

Czy wskaźnik WIRON jest korzystniejszy dla kredytobiorców?

Niektóre banki w ostatnich latach oferowały możliwość wzięcia kredytu ze zmienną stopą procentową, w oparciu o wskaźnik WIRON. Wskaźnik ten był znacząco niższy od wskaźnika WIBOR, był zatem korzystniejszy dla kredytobiorców.

Jak płacić mniejsze raty kredytu hipotecznego?

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy obniżyć wysokość raty kredytu hipotecznego, jest jego refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego. Problem w tym, że taka operacja wiąże się z ponowną weryfikacją naszej zdolności kredytowej.

Dlaczego ceny mieszkań hamują?

Liczba chętnych na nabywanie nieruchomości – szczególnie w sektorze popularnym – drastycznie spada. Równocześnie podaż zaczęła rosnąć, deweloperzy zaczęli bowiem budować największą od dekady liczbę nieruchomości. Dodatkowo, przybywa też ofert na rynku wtórnym.

Najnowsza prognoza cen nieruchomości

Piotr Ochnio stwierdził, że “jeżeli program “Kredyt na start” nie wejdzie w życie, to obniżki cen nieruchomości będą cały czas kontynuowane. W efekcie, kupującym otwiera się teraz pole do negocjacji na rynku mieszkaniowym”.

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?

Księga wieczysta stanowi swoisty “paszport” danej nieruchomości. Znajdziemy w niej wszystkie informacje o tym, komu przysługuje własność tej nieruchomości, jakie ograniczenia są na nią nałożone, a takie jakie kredyty ją obciążają.

Z tego powodu, kupując nieruchomość w pierwszej kolejności powinniśmy zapytać sprzedającego o numer księgi wieczystej. Informacje o księdze wieczystej każdy z nas może znaleźć bowiem samodzielnie – jest to publiczny rejestr, zawierający szczegółowe informacje na temat stanu prawnego nieruchomości.

Jakie informacje zawierają poszczególne działy księgi wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów, z których każdy zawiera pewną specyficzną informację o nieruchomości. Dział I obejmuje oznaczenie nieruchomości – czyli jej lokalizację, powierzchnię i inne szczegóły identyfikacyjne, co umożliwia jednoznaczne określenie o jaką nieruchomość chodzi.

Dział II zawiera informacje o właścicielach nieruchomości oraz jej o użytkowaniu wieczystym. Dzięki temu działowi sprawdzimy kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości i czy osoba, z którą rozmawiamy ma do niej prawo.

Dział III dotyczy ograniczeń praw rzeczowych nieruchomości. Znajdziemy w nim takie informacje, jak wszelkiego rodzaju służebności, obciążenia tej nieruchomości, związane z nią prawa użytkowania czy prawa dożywotnie.

Dział IV zawiera wszelkie informacje na temat hipotek, które ciążą na nieruchomości. W tym dziale znajdziemy szczegółowe informacje na temat kredytu oraz banku, który go udzielił.

Bardzo istotną informację, którą również znajdziemy w księdze wieczystej, są wzmianki. Pod tym pojęciem kryją się wpisy w księdze wieczystej, że pewne wnioski zostały już złożone – na przykład po to, by wykreślić dany wpis lub wprowadzić nowy.

Sądy rozpatrują bowiem te sprawy dość długo, potrafi to zająć nawet rok. Wzmianki możemy znaleźć na dole lub górze danej strony w księdze wieczystej, a nie w jej głównym polu.

Jak nie dać się oszukać przy kupnie nieruchomości?

Piotr Ochnio zaznaczył, że przede wszystkim należy uważać na oferty nieruchomości, które nie mają założonej księgi wieczystej oraz cechują się nieuregulowanymi gruntami. Warto przy tym podkreślić, że takie nieruchomości wydają się szczególnie atrakcyjne na portalach ogłoszeniowych, ponieważ ich ceny są z reguły znacznie niższe.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...