W nowym programie emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej, o nazwie “certyfikaty Raiffeisen w praktyce”, Marcin Podlacki oraz Anna Kujawska – CEE Country Manager w Raiffeisen Bank International AG omawiają szczegółowo certyfikaty inwestycyjne Raiffeisen dostępne do handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Program skupi się na konkretnych instrumentach inwestycyjnych, takich jak certyfikaty bez dźwigni i z dźwignią finansową, oraz ich praktycznym wykorzystaniu w różnych sytuacjach rynkowych.
Czy certyfikaty inwestycyjne to dobra alternatywa dla tradycyjnych akcji? Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w certyfikaty z dźwignią finansową? Czy certyfikaty inwestycyjne mogą zastąpić inne formy inwestycji? Jakie są zalety i wady inwestowania w certyfikaty Raiffeisen na GPW? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Inwestowanie w akcje CD Projektu za pomocą certyfikatów inwestycyjnych Raiffeisen
Anna Kujawska wskazała, że “w akcje CD Projektu można inwestować między innymi za pomocą certyfikatu Faktor typu Long z dźwignią finansową 3:1. Certyfikaty te przeznaczone są do inwestycji krótkoterminowych w silnym trendzie – w tym przypadku w tendencji wzrostowej”.
Ostatnie wzrosty na akcjach CD Projektu rozpoczęły się 20 listopada. Ruch ten do 6 grudnia wygenerował dla inwestorów stopę zwrotu rzędu 24%. Przy wspomnianym certyfikacie Faktor stopa zwrotu wyniosłaby zaś 71%.
Warto przy tym dodać, że Raiffeisen Bank International dostarcza płynność przez cały czas trwania sesji giełdowej. Ponadto, spready w przypadku tego certyfikatu są dość wąskie – wynoszą około 10 groszy,
Innym certyfikatem, który można było wykorzystać do pomnożenia swoich zysków podczas ruchu wzrostowego akcji CD Projektu, były warranty opcyjne typu Call na akcje tej spółki. Dla przykładu, 20 listopada cena Warrantu Call z datą wygaśnięcia 24 grudnia i ceną wykonania (strike) rzędu 170 złotych wynosiła tylko 34 grosze.
W tamtym momencie dźwignia finansowa kształtowała się na poziomie około 45:1. W efekcie, stopa zwrotu z takiego Warrantu Call – przy sprzedaży 6 grudnia – wyniosłaby aż 781%.
Handel na akcjach Pekao S.A. za pomocą certyfikatów inwestycyjnych Raiffeisen
Anna Kujawska oznajmiła, że “aby móc zarobić na ostatnich spadkach cen akcji Pekao S.A. warto zainteresować się certyfikatami Faktor typu Short z dźwignią finansową -3:1”.
Ostatnie silne spadki na akcjach Pekao S.A. zaczęły się bowiem 12 listopada, a zakończyły 7 dni później. W tym terminie kurs tego banku spadł o 11%. Przy wspomnianym certyfikacie Faktor stopa zwrotu wyniosłaby zaś 31%.
Innym certyfikatem, który można było wykorzystać do pomnożenia swoich zysków podczas ruchu wzrostowego akcji Pekao S.A. były warranty opcyjne typu Put na akcje tej spółki. Dla przykładu, 12 listopada cena Warrantu Put z datą wygaśnięcia 24 grudnia i ceną wykonania (strike) rzędu 160 złotych wynosiła niecałe 93 grosze.
W efekcie, stopa zwrotu z takiego Warrantu Call – przy sprzedaży 19 listopada – wyniosłaby aż 158%. Ponadto, spready w przypadku certyfikatów na akcje Pekao S.A. są dosyć ciasne – wynoszą około 13 groszy. Kwotowania animatora rynku – Raiffeisen Bank International – są natomiast dostępne przez cały czas trwania sesji giełdowej.
Inwestowanie w akcje PZU za pomocą certyfikatów inwestycyjnych Raiffeisen
Anna Kujawska poinformowała, że w akcje PZU można inwestować między innymi za pomocą certyfikatu Faktor typu Long z dźwignią finansową 5:1. Ostatnie silne spadki na akcjach tej spółki rozpoczęły się bowiem 20 listopada.
Ruch ten do 5 grudnia wygenerował dla inwestorów stopę zwrotu rzędu 13%. Przy wspomnianym certyfikacie Faktor stopa zwrotu wyniosłaby zaś 64%.
Handel na akcjach 11 bit studios za pomocą certyfikatów inwestycyjnych Raiffeisen
Anna Kujawska zaznaczyła, że “aby zarobić na ostatnich spadkach cen akcji 11 bit studios warto było zainteresować się certyfikatami Faktor typu Short z dźwignią finansową -3:1”.
Ostatnie silne spadki na akcjach 11 bit studios zaczęły się 10 grudnia. Ich kurs już do 11 grudnia spadł o 17%. Przy wspomnianym certyfikacie Faktor stopa zwrotu wyniosłaby natomiast aż 53%.
Inwestowanie w akcje KGHM za pomocą certyfikatów inwestycyjnych Raiffeisen
Anna Kujawska oświadczyła, że “w ofercie Raiffeisen Bank International znajdziemy certyfikaty dyskontowe dedykowane pod rozgrywanie trendu bocznego – a to właśnie z taką tendencją mamy obecnie do czynienia na akcjach KGHM”.
W praktyce, w akcje KGHM można inwestować za pomocą certyfikatów dyskontowych, który wygasa w grudniu 2025 roku. Mamy tutaj do czynienia z potencjalnie długoterminową inwestycją, adresującą męczący dla inwestora trend boczny.
Wybierając konkretny certyfikat, inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie jaki poziom dyskonta go interesuje – czyli jak dużo taniej chciałby kupić dziś akcje KGHM w stosunku do tego, jakiego kursu spodziewa się docelowo w perspektywie roku.
Do wyboru jest tutaj pięć certyfikatów dyskontowych. Poziom dyskonta wynosi od 11,65% do 2,33%. Poszczególne certyfikaty różnią się oczywiście ceną. Co istotne, jeśli spodziewamy się, że KGHM zostanie w trendzie bocznym i będzie kwotował na poziomie, który widzimy obecnie, to poziom dyskonta zostanie nam w kieszeni.
Jeśli zaś cena wzrośnie, certyfikat pozwoli nam w tej zwyżce partycypować, ale tylko do określonego poziomu. Przy certyfikacie z największym dyskontem limit górny wynosi 130 złotych, a przy certyfikacie z najmniejszym dyskontem – 180 PLN.
Czy certyfikaty Raiffeisen wypłacają dywidendy inwestorom?
Anna Kujawska podkreśliła, że “certyfikaty Raiffeisen nie wypłacają dywidend inwestorom. Oznacza to, że mając w portfelu certyfikat na akcje danej spółki, nie mamy prawa do wypłacanej przez nią dywidendy”.